{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yeni Üyelere Özel Enza Ürünlerinde Sepette 100 TL İndirim!

Seçili ürünlerde 69.900 TL'ye 5.000 TL İndirim!

89.900 TL'ye 7.000 TL, 109.900 TL'ye 10.000 TL İndirim!

750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!

Kitaplık Seçimi ve Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Kitaplık Seçimi ve Dekorasyonu Nasıl Yapılır?


Boyutuna Göre Kitaplık Çeşitleri


Kitaplık, ev dekorasyonu için önemli bir unsur olup farklı boylarda, şekillerde ve malzemelerde birçok modeli mevcuttur. Kütüphane modelleri arasında en popüler olanlar arasında kapaklı, duvara monte edilebilen ve köşeye yerleştirilebilenler sıralanabilir.


Kapaklı kitaplık modelleri, kitapların tozdan, kirden ve güneş ışığından korunmasını sağlar. Bu sayede kitaplarınız açısından da çok daha sağlıklı bir ortam oluşturulur. Bir diğer popüler model olan duvara monte kitaplıklar, özellikle sağlamlığı açısından sıklıkla tercih edilir. Herhangi bir sarsıntıyla devrilmemesi sayesinde evde küçük çocukları olanlar için ideal bir seçenektir.


Monte edilebilen modüllerden bir diğeri köşeye yerleştirilen modeller ve kitaplık dolaplardır. Köşe kitaplıkları sağlamlıklarının yanı sıra evin alanını etkili şekilde kullanmalarıyla tercih edilirler. Her monteleme şeklinde tercih edilebilen demir kitaplıklarsa, dayanıklı yapısı sayesinde sıklıkla tercih edilen seçenekler arasındadır.


Boyutu açısından ele alındığında büyük kitaplıklar, bir odanın duvarına monte edilerek kitap koleksiyonlarının sergilenmesi için mükemmel bir seçenek sunar. Küçük kitaplıklar ise genellikle birkaç rafa sahiptir ve evin herhangi bir odasına yerleştirilebilir. Kitaplık fiyatları; büyüklüğü, tasarımı, malzeme kalitesi gibi faktörlere göre değişiklik gösterme eğilimindedir. Bu noktada kitaplık modelleri ve fiyatları, doğru şekilde değerlendirilerek nihai karar verilmelidir.


Duvarın Rengine Göre Kitaplık Seçimi


Kitapların sergilendiği modüller, duvarın rengine göre seçildiğinde ambiyansın tamamlanmasını sağlar. Duvarın rengine uygun bir model seçmek, odanın tasarımında bir bütünlük oluşturur ve dekorasyonunuzun çok daha uyumlu görünmesini sağlar. Bu noktada pek çok duvar rengine uyum sağlayan ahşap kitaplıkların hemen hemen herkes tarafından oldukça beğenildiğini söylemek yanlış olmaz.


Duvar rengine göre seçim yapılırken tercih edilen beyaz kitaplıklar, modern bir tarz yaratır. Öte yandan metal kitaplıklar, fütüristik bir görüntünün oluşmasını sağlar. Siyah kitaplıklarsa şık bir tarz oluşturmak için ortama oldukça yerinde bir dokunuş katar. Camlı kitaplıklar, kullanacağınız alanda daha geniş ve ferah bir his yaratacağı için tercih edebileceğiniz modeller arasındadır. Ayrıca duvar kitaplıkları, yaşam alanında ekstra yer kazandıran ve boşlukların kullanımını artıran işlevsel bir seçenektir. Görüldüğü gibi her bir modelin tercihi için dikkat edilecek noktalar birbirinden farklıdır.


Kitaplık rafları, duvarın tonuyla kontrast yaratabilir veya uyumlu bir renk paleti oluşturabilir. Beyaz veya açık tondaki duvarlar için koyu renkli kütüphane rafları, zıtlıkları bir araya getirerek odanıza enerji katar. Siyah veya koyu renkli duvarlar için açık renkli raflı kitaplık tercih edildiğindeyse odanızın daha aydınlık ve geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Duvarın rengine göre raf kitaplık seçimi, odanızın dekorasyonuna uygun mobilya seçmenin önemli bir parçasıdır. Ahşap, metal, cam veya beyaz gibi farklı seçenekler arasından duvar renginize en uygun olanı seçerek odanızda hoş bir denge yakalayabilirsiniz.


Kitaplık Süsleri Nasıl Dekore Edilmelidir?


Kütüphaneler, evinize karakter ve kişilik katan dekoratif bir alan oluşturabilir. Kendinize has bir tarzı yakalamak istediğinizde biblolar, bitkiler ve kalemlik gibi dekoratif objeler, size yardımcı olabilir. Kütüphane süsleri, kitapların arasına yerleştirilen nesnelerdir ve rafınızı renkli ve ilgi çekici hâle getirebilir.


Kütüphane süsü olarak çiçekler, heykeller, mumlar, fotoğraflar, biblolar ve diğer dekoratif nesneleri kullanabilirsiniz. Bunları kitaplarınızın arasına ya da önüne yerleştirerek kütüphanenizin gözünüze çok daha hoş gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu hoş dengeyi yakalayabilmek için tercih edeceğiniz süsleri yerleştirirken dikkatli olmanız tavsiye edilir. Çünkü çok fazla süs, kitapları görünmez hâle getirerek dağınık bir ortam yaratabilir. Ayrıca dengeli bir görüntü oluşturmak için süsleri farklı yüksekliklere yerleştirmeye özen göstermelisiniz.


Kitaplık raf modellerinize göre dekoratif süsler seçmek, görüntü bütünlüğünü yakalamak açısından oldukça önemlidir. Cam kapaklı kitaplıklarınıza narin süsler tercih ederken açık rafları bulunan kütüphanenize gösterişli heykeller tercih edebilirsiniz. Bu şekilde, kitaplık rafınızı dikkat çekici ve göze hoş gelen bir dekoratif alana dönüştürme şansı yakalayabilirsiniz.

ASİSTAN