{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "" }
{ "type": "gtmStart" }

Yeni Üyelere Özel Enza Ürünlerinde Sepette 100 TL İndirim!

Seçili ürünlerde 69.900 TL'ye 5.000 TL İndirim!

89.900 TL'ye 7.000 TL, 109.900 TL'ye 10.000 TL İndirim!

750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!

MİMARİ BLOG

Mimari Blog

ANTRE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Dekore etmek denilince hepimizin aklına ilk olarak salon, mutfak ve yatak odaları gelir. Peki ya evimize adım attığımız ilk mekan; kapıdan içeri girdiğimizde karşılaştığımız, misafirlerimizi karşıladığımız ve evimizin dekorasyonu hakkında ilk izlenim yaratan alan. Sözcük anlamı olarak giriş anlamına gelen antre, dekorasyonda yaratmaya çalıştığımız stilin, bütünlüğün ve şıklığın ilk noktasıdır. Bu yazımızda antre dekorasyonu hakkında küçük fikirler vereceğiz.

 

Duvar ve Zemin

Antre diğer odalarla bağlantılı bir alandır. Bu nedenle evin diğer odalarıyla uyumu oldukça önemlidir. Duvar boyası, duvar kağıdı, çıtalama ve panel gibi elemanlar kullanarak alanın dekorasyon açısından zengin gözükmesini sağlayabilirsiniz. 

 

Eve dışarıdan ilk giriş yaptığımız alan antrelerimiz olduğu için toz ve pisliğin içeri girmesi daha kolay olur. Bu yüzden zeminde mermer, fayans ve ahşap görünümlü fayans gibi temizlenmesi kolay malzemeler kullanabilirsiniz. Küçük bir antreye sahipseniz hem zemin hem de duvar boyası ve çıtalama uygulamalarında açık renkler tercih edebilirsiniz.

Depolama ve Oturma Elemanları

Depolama ve Oturma Elemanları

Kullandığımız veya kullanmadığımız mont ve ayakkabılarımızı koymak için alana ihtiyacımız vardır. Eğer antrenize derinlik katmak isterseniz aynalı dolaplar kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha küçük alanlar içinse askılık tercih edebilirsiniz.

 

Anahtar, cüzdan ve benzeri eşyaları koyabileceğiniz dressuar, şifonyer ve yüksek şifonyer gibi ürünler size büyük ölçüde rahatlık sağlayacak, böylece evden çıkarken almanız gereken eşyaları hemen elinizin altında bulacaksınız. Eğer daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız tercihinizi birden fazla çekmecesi bulunan şifonyerden yana kullanabilirsiniz. Küçük antreler içinse uzun ve ince boyutlarda yüksek şifonyer tercih edebilirsiniz.

 

Ayakkabılarınızı rahatlıkla giyebileceğiniz ya da evimize girdiğimizde küçük bir mola verme ihtiyacınız için ise bir berjer ya da ayak ucu pufu tercih edebilirsiniz. Daha küçük m2’li alanlar içinse puf tercih edebilirsiniz.

Halı ve Aydınlatma

Mekanda bütünlük yakalamak için mobilya kullanımı yeterli değildir. Bunun yanı sıra halı ve aydınlatma gibi dekoratif tamamlayıcılara yer vermeliyiz.

 

Dekorasyonda desen önemli bir detaydır. Antrede desenli halı kullanımı mekana farklı bir etki yaratacak ve canlılık katacaktır. Bunun yanı sıra aydınlık bir antre için aydınlatma da bir o kadar önemlidir. Sarkıtın yanı sıra abajur ve lambadere de yer verilebilir.

Aksesuar ve Bitki Kullanımı

Mobilya, aksesuar, halı ve aydınlatmanın uyumlu olması önemlidir. Örneğin gold detayı bulunan bir dressuarı gold detaylı vazolar, çerçeveler veya mumluklarla tamamlayabilirsiniz.

 

Alana derinlik katması için gold detaylı bir ayna veya uygun renklerde bir tablo asabilirsiniz. Son olarak doğayı iç mekana yansıtmayı sevenler için küçük veya büyük bitkiler kullanabilirsiniz.

 


Sizler için tasarladığımız örnek alanlar...

ASİSTAN