AKTÜEL
KONULAR
13.02.2020

YAZLIK EVLERİNİZ İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Yaz ayları gelince ve sıcaklar yükselince; yoğun geçen iş günleri arasında biraz olsun serinlemek, denizle kumla buluşmak için vazgeçilmezimiz yazlık evlerdir. Bizlere sınırlı bir süre için bile olsa çok güzel hatıraların, yepyeni hikayelerin ve dostlukların kapılarını açar. Ancak bu evlerde geçirilecek zamanların kısıtlı olması evlerin de kullanışlılığının önem kazanması anlamına gelir. Görece daha küçük metrekarelerden oluşan bu evlerde mobilya ve dekorasyon seçimlerinin minimal ve fonksiyonel olması gereklidir. Bu yazımızda sizlere yazlık evleriniz için dekorasyon, mobilya ve aksesuar önerilerimizi sunacağız.

Mobilya Seçimleri

Birçoğumuzun tercih edeceği gibi yazlık evlerimiz için seçeceğimiz mobilyaların minimal ve fonksiyonel olmaları gerekmektedir. Özellikle depolama alanlarına sahip olması, yazlık evlerimizdeki kısıtlı depolama alanlarına ek olarak, bizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu depo alanlarının havalanabilir olması, kış boyunca içinde kalacak eşyaların küf ve mantarlardan korunmaları için önemlidir.

Normal olarak yazlık evler, misafirlerin çoğunlukla yatılı olarak ağırlandığı yerlerdir. Mobilya seçiminde de bu durumun dikkate alınması ve seçimlerin bu doğrultuda yapılması faydalı olacaktır. Yataklı koltuk ve yataklı kanepeler bu durumlarda kurtarıcı rol oynarlar. Keten ve keten türevi kumaşlar seçmek, hava geçirgen gözeneklere sahip oldukları için sıcak havalarda ve yazlık mekânlarda daha isabetli bir tercih olacaktır.

Duvar ve Zemin Önerileri

En sıcak iklimli coğrafyalarda, özellikle ekvatora yakın kesimlerde ve Akdeniz bölgesinde açık renkler çok yaygın olarak kullanılır. Bu durum açık renklerin güneş ışığını daha fazla yansıtmasından kaynaklanır ve böylece yüzeyler daha serin kalır.

Yazlık mekânlarda da duvarlar için kullanılacak en doğru tercih mümkün olduğu kadar açık renkler olacaktır. Açık renkler hem mekânı olduğundan geniş hissettirecek hem de serin kalmasını sağlayacaktır. Alaçatı ve Urla taşı gibi doğal taş malzemeler bu mekânlarda doğallık yaratacak, yaz havasını daha fazla hissettirecektir.

Tamamlayıcı olarak zeminde kullanılacak açık renk seramikler yazlık mekânları serin tutmak için elverişlidir. İç mekânlar görece daha küçük olduğu için seramik ölçülerinin küçük ebatlarda seçilmesi, derz ve birleşim sıklığını arttıracağı için mekânı daha büyük hissettirecektir.

Yine ahşap yer döşemeleri ve parkeler de yazlıklar için tercih edilebilir. Parke seçiminde de açık renkler mekânın ferahlığına katkı sağlayacaktır.

Kapılar, Aksesuarlar ve Aydınlatmalar

Olgunluğun ve dinginliğin bir simgesi olarak ahşap, iç mekânlarda sıkça kullanmayı tercih ettiğimiz bir malzemedir. Yazlık evlerde de kullanacağımız duvar aksesuarları ve objelerde ahşap seçimler, mekâna olgunluk hissini getirecektir. Duvara asılı bir kürekten, yere koyacağımız bir fenere, bir sepet veya bir şamdana kadar bize yazı hatırlatacak objeler çeşitlilik gösterebilir.

Lake ve panel kapılar son yıllarda vazgeçilmez seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Lake daha maliyetli bir seçenek olsa da pürüzsüz dokusu ve katacağı güzellik ile tercih etmeye değer. Ancak maliyeti göz önünde bulunduran ev sahipleri için son dönemde üretilen panel kapıların da lake kapılar kadar tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Güzel bir iç mekânın tamamlanması için gereken her detayın önemi olduğu gibi aydınlatma seçimi de oldukça önemlidir. Yazlık evlerde doğa ile uyumlu malzemeden yapılmış, görünümü itibari ile de doğal görünen sarkıt lamba ve avizeler, iç mekânın doğallık vurgusunu tamamlayacaktır. Seramik görünümlü, beton görünümlü, cam ve ya kumaş dokulu sarkıtlar güzel bir atmosfer oluşturacaktır.

Aydınlatma seçiminde ışığın rengi ve sıcaklığı da önemli bir detaydır. Çünkü iç mekânda kullanılan yapay ışık rengi doğrudan insan psikolojisini etkileyen bir faktördür. Soğuk beyaz renkler her ne kadar daha fazla aydınlatıyormuş hissi verse de içinde mavi renk barındırdığı için uykusuzluk dolayısıyla gerginlik hissi uyandırabilir. Sarı ve sıcak renkler ise sakinleştirici ve rahatlatıcı etki gösterecektir. Unutulmamalıdır ki çok fazla ışık, iyi aydınlatma demek değildir.

Sizler için tasarladığımız örnek alanlar...


Favorilerim
ENZA'NIN İLHAM VEREN DEKORASYON DÜNYASINI TAKİP EDİP
YENİLİKLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN..Bu form için doldurulan iletişim bilgileri Yataş Grup güvencesi altındadır. Gizlilik taahhütü çerçevesinde 3. kişilerle paylaşılabilir. Bülten üyeliği kapsamında paylaşmış olduğunuz bilgiler KVKK politikası kapsamında işlenecektir.