AKTÜEL
KONULAR
10.03.2016

Nostaljik Atmosferiyle Vintage Yatak Odası Dekorasyonu

Modern yaşamdan biraz uzaklaşmak ve kendinize ait nostaljik bir atmosfer inşa etmek için vintage yatak odası dekorasyon ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Tema Belirleyin


Vintage yatak odası dizaynı yaparken, eşyaları ve renkleri belirlemeden önce, spesifik bir zaman dilimi seçmek iyi bir başlangıç noktası olabilir. Duvar kağıdı veya boya renkleri, yastıklar, yorganlar, mobilyalar, perdeler ve aksesuarlar seçmek, belirlenen temaya ve zamana uyumlu olursa çok daha kolay sonuca ulaşılır. Tercih ettiğiniz dönemin özelliklerini araştırarak öncelikle renklere karar verebilirsiniz. Seçeceğiniz duvar rengini temel aldığınızda, diğer aşamalar için yol almanız oldukça kolaylaşır. İşe nostaljik bir duvar kağıdı seçerek bile başlayabilirsiniz.

Sandıkları Karıştırın

İkinci aşamada ise incelikle düşünülmüş retro detaylar barındıran bir mobilya takımı seçebilirsiniz. Özel üretim ayak ve kulpları, deri başlıklı dikişli karyolası ile Enza Home'un Veronica Yatak Odası Takımı iyi bir tercih olabilir. Önemli olan, seçtiğiniz mobilyaların hem şık hem sade hem de retro detaylar içermesi olmalıdır.Mobilyaları seçtikten sonra ise büyüklerinizden kalan sandıklardaki nostaljik örtüleri, kilimleri, objeleri karıştırmaya başlayabilirsiniz. Bulduğunuz geçmişe ait malzemeleri, seçtiğiniz temaya uyacak şekilde düzenleyerek kullanabilirsiniz.

Otantik Objeler Kullanın

Antikalar, aslına uygun röprodüksiyon objeler, vintage dekorasyonun en temel detayları olarak yaygın bir şekilde tercih edilir. Örneğin, eski bir duvar saatini veya antika bir makyaj masasını, hatta eski tahta bir bavulu bile vintage yatak odası dizayn etmek için kullanabilirsiniz. Bakır sürahiler, aynalar, eski çerçeveler gibi otantik objeleri de değerlendirebilirsiniz. Duvarlara sepya tonlu fotoğraflar, el işlemesi panolar ve eski tablolar da asabilirsiniz. Görüntüyü tamamlamak için elbette vintage görünümlü avizeler, aydınlatma ürünleri ve eskiye dair gözünüze hoş gelen detayları, fazla göz yormayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Vintage Kumaşlar, Renkler, Desenler

Püsküller, işlemeler, danteller, geometrik desenler, işlemeli yatak örtüleri, çiçek desenli yatak örtüleri gibi geçmiş zamanlara ait tekstil ürünlerini, yatak odanızda huzurlu bir nostalji köşesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Özellikle floral desenler ve büyük motifli kumaşlar, vintage görünüme büyük katkı sağlar.

Püsküller, işlemeler, danteller, geometrik desenler, işlemeli yatak örtüleri, çiçek desenli yatak örtüleri gibi geçmiş zamanlara ait tekstil ürünlerini, yatak odanızda huzurlu bir nostalji köşesi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Özellikle floral desenler ve büyük motifli kumaşlar, vintage görünüme büyük katkı sağlar.

Krem rengi, beyaz, toz mavi, sarı, pembe ve yeşil gibi vintage temalara uyum sağlayan renkleri kullanabilirsiniz. Tavus kuşu, kuzu, kuş gibi hayvan baskıları da odayı retro görünüme büründürmeye yardımcı olabilir. Özellikle duvarları dekore ederken bir duvara kağıt, diğerlerine boya kullanabilirsiniz. Vintage görünüm için sınırları net çizilmiş kurallar bulunmaz. Dolayısıyla birbiriyle uyumlu parçaları bir arada kullanabilirsiniz.

En az mobilyaların kendisi kadar detayların da önemli olduğunu unutmamak gerekir. Püskürtmeli cam parfüm şişeleri, mücevher kutuları, eski boncuklar, vintage yatak odası aksesuarları arasında sıklıkla kullanılır. Hatta seçtiğiniz temaya uygun eski kolyelerinizi bile bu dekorasyonun bir parçası haline getirebilirsiniz.

Favorilerim
ENZA'NIN İLHAM VEREN DEKORASYON DÜNYASINI TAKİP EDİP
YENİLİKLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN..Bu form için doldurulan iletişim bilgileri Yataş Grup güvencesi altındadır. Gizlilik taahhütü çerçevesinde 3. kişilerle paylaşılabilir. Bülten üyeliği kapsamında paylaşmış olduğunuz bilgiler KVKK politikası kapsamında işlenecektir.