AKTÜEL
KONULAR
02.01.2020

Koltuk Nasıl Temizlenir?

İşlevselliği ve estetiği bir araya getiren koltuk modelleri zaman içerisinde gündelik yaşamda kullanılan ürünler ve ev ortamında biriken toz sebebiyle kirlenebilir... Hiç beklenmedik bir anda koltuğun üzerine yiyecek, içecek dökülebilir. Elbette kimse büyük hacimleriyle dekorasyona yön veren mobilyalarının üzerinde lekeler olmasını istemez. Bu nedenle koltukların belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Siz de koltuklarınızı düzenli olarak doğru yöntemlerle temizlerseniz, mobilyalarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Koltuk Temizliğinde İlk Adım: Süpürme


Derin ve etkili bir koltuk temizliğinin ilk adımı koltuk kasasını ve minderlerini elektrik süpürgesi ile süpürmektir. Böylece koltuk üzerinde biriken kırık ve parçacıklardan kurtulabilirsiniz.

Koltuğu süpürmeye başlamadan önce çıkabilen tüm minderlerini çıkarın. Ardından koltuğun iskeletini en ince noktaya kadar süpürün. Bu aşamada elektrik süpürgesinin ucuna takılan koltuk temizleme aparatlarından yardım alabilirsiniz. Daha ince olan bu uçlar koltuğun aralarına ulaşmanızı sağlar. Koltuk kasasıyla işiniz bittikten sonra minderleri de süpürün üzerlerindeki kırıkları temizleyin.

Yüzeyleri Fırçalayın


Bazen koltuğu süpürmek üzerinde biriken tozu temizlemek için yeterli olmayabilir. Bu yüzden süpürdükten sonra sert uçlu koltuk fırçalarıyla üzerinden geçmekte fayda var. Bu tarz fırçaları koltuğu satın aldığınız mağazada bulabilirsiniz.

Koltuk fırçasıyla kasa bölümünü çok sert olmayan ama etkili bir güç kullanarak fırçalayın. Böylece süpürgeye gelmeyen toz ve kir parçacıkları yüzeye çıkacaktır. Fırçalama işiniz bittikten sonra oluşan toz tabakasını süpürgeyle çekebilirsiniz.

Tüylere Dikkat Edin


Eğer evde sizinle beraber yaşayan bir minik dostunuz varsa, tüyleri koltuğa yapışabilir. Maalesef bazen çok ince yapıda olan bu tarz tüyleri temizlemek için elektrik süpürgesi yeterli olmayabiliyor. Koltuğunuzun üzerine yapışan tüy ve saçlarını temizlemek için tüy toplayıcı ürünler kullanabilirsiniz. Bu aparatların hafif yapışkanlı yüzeyleri sayesinde koltuklardaki tüyleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Ayak ve Kolçak Kısımlarını Atlamayın


Tam ve derin bir temizlik için koltuğun sert yüzeylerini de silmek gerekiyor. Mobilyaların ayak ve kolçak kısımlarında yer alan yüzeyleri yumuşak bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Fakat bu aşamada kullanacağınız temizleyici ürüne dikkat etmeniz gerekiyor. Seçeceğiniz yüzey temizleyici koltukta kullanılan materyale uygun olmalı. Böylece yüzeylerde herhangi bir aşınma olmaz ve mobilyanız uzun yıllar boyunca ilk günkü gibi yeni kalabilir. Bu nedenle ahşap detayları veya metal ayakları temizlerken bu noktaya dikkat etmeye özen gösterin.

Kumaş Tipine Dikkat Edin


Evinize koltuk alırken kaplamaların kumaş tipine ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Niteliksiz materyallerden üretilen kumaşların kaplama olarak kullanıldığı koltuklar siz ne kadar uğraşsanız da tamamen temizlenmez ve leke tutar. Kaliteli bir ürün seçmek kadar koltuk döşemesinde kullanılan kumaşın türünü öğrenmek de doğru ve hasarsız bir temizlik için oldukça önemlidir. Çünkü farklı kumaşları temizlemek için kullanılacak ürünler de birbirinden farklıdır ve yanlış ürün kullanmak koltuğun döşemesine hasar verebilir.

Genel olarak koltuk kumaşlarının temizliğinde kimyasal ağırlıklı temizlik ürünlerinden kaçınmak gerekiyor. Birçok koltuk su bazlı deterjanlar veya klasik beyaz sabun yardımıyla temizlenebiliyor. Eğer koltuk döşemeleriniz yıkanabilen bir kumaştan yapıldıysa, çıkarıp sabunlu su veya mağaza tarafından önerilen temizlik ürünü ile yıkayabilirsiniz. Fakat bu noktada suyun soğuk olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Koltuğunuzun kaplamaları yıkanamıyorsa, döşemeleri yumuşak bir bez ve kumaş koduna uygun ürünler yardımıyla silebilirsiniz. Yalnız silme işlemi sırasında çok sert hareketler yapmamaya özen göstermeniz gerekir. Aşırı sürtünme koltuk kumaşının aşınmasına sebep olabilir. Eğer koltuğunuzu tek başınıza temizleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız, mobilyalara kuru temizleme işlemi yapan yerlerden destek alabilirsiniz. Dilerseniz Enza Home’un hijyen kriterleri göz önünde bulundurularak üretilen ve kolay temizlenebilen kumaşlarla kaplı mobilyaları arasından stilinize uygun parçalar tercih ederek konforu sağlıkla buluşturabilirsiniz.

Bonus: Koltuk Temizliğiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar


Koltuk nasıl temizlenir sorusunun cevabının ardından koltuğu temizlerken kullanılmaması gereken ürünlerden bahsedelim. Eğer kulaktan dolma bilgilerle temizliğe başlarsanız çok sevdiğiniz mobilyalarınıza hasar verebilirsiniz.
  • Çamaşır suyu gibi ağartıcı maddeleri koltuğunuzdan uzak tutun.
  • Lekelere müdahale etmek istediğinizde renkli bulaşık deterjanları kullanmayın. Bu tip ürünler koltuk üzerinde renkli lekeler bırakabilir.
  • Halk arasında sıkça kullanılan sirke ve karbonat gibi çözümleri bir kenara bırakın. Her iki ürün de ev temizliğinde rahatlıkla kullanılsa da koltuk kumaşları üzerinde ağartıcı etki yaratabilir.
  • Bol su iyidir, temizliktir diye düşünmeyin. Koltuk üzerine su dökerek temizlik yapmaya çalışmayın.
  • Nemli koltuğun çabuk kurumasını istiyorsanız camları açarak hava akışını artırın. Koltuğu kurutmak için elektrikli soba gibi ısı kaynaklarını kullanmayın.
Favorilerim
ENZA'NIN İLHAM VEREN DEKORASYON DÜNYASINI TAKİP EDİP
YENİLİKLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN..Bu form için doldurulan iletişim bilgileri Yataş Grup güvencesi altındadır. Gizlilik taahhütü çerçevesinde 3. kişilerle paylaşılabilir. Bülten üyeliği kapsamında paylaşmış olduğunuz bilgiler KVKK politikası kapsamında işlenecektir.