AKTÜEL
KONULAR
13.02.2020

KIŞ BAHÇESİ, CAM BALKON VE BAHÇE - BALKON DEKORASYON ÖNERİLERİ

Havalar ısınırken, evde kaldığımız günlerde en çok vakit geçirmeye başladığımız yerler açık – kapalı balkonlar ve kış bahçeleri olmaya başladı. Bu mekanlar hem iç mekan – dış mekan bağlantısını sağlıyor hem de konumuna göre bizlere güzel bir manzara görüntüsü veya doğa ile iç içe olma fırsatı sunabiliyor.

Çok farklı amaçlar için de kullanacağımız bu alanlar dekoratif dokunuşlar yapabilmek için çok ideal bölgeler. Belki içinde şöminesi olan geniş bir kış bahçesi, belki de evimizin bir odasına bağlanan ufak ama kullanışlı bir alan yaratmak amacımız. Bu yazıda evinizdeki iç – dış mekan bağlantılarına farklı bir bakış açısı ile yaklaşacağız.

Duvar ve Zemin

Bu mekanlar yarı kapalı, yarı açık olarak değerlendirebileceğimiz alanlar oldukları için büyük bir kısmının cam ile çevrili olması muhtemel. Bu sebeple kalan küçük duvarlarımızda dekoratif elementler kullanmak çok etkili olacaktır. Bu duvarlarda dış mekan etkisi de verebilmek için taş duvar kaplamaları ya da endüstriyel bir görünüm için beton ve kaba alçı yüzeyler kullanmak mekanı bir üst seviyeye çıkarabilir.

Zemin olarak kullanılacak malzemeler ise biraz mekana bağlı. Bu alan açık – kapalı balkon olarak kullanılacağı takdirde en mantıklı seçenek duvar rengi ya da malzemesi referans alınarak bir seramik seçmek olacaktır. Kış bahçeleri için ise daha sıcak bir ortam sağlamak amacıyla parke kullanımı ideal seçim olabilir. Ağaç renklerinde bir parke seçimi daha otantik ve doğal bir ortam sunabilecekken gri tonlarında bir parke ise ortamı daha modern ve klas gösterebilir.

Aydınlatma

Bu yarı açık mekanlar dışarıyla iletişimimizi sağladığından karanlık çökene kadar doğal ışık sayesinde yeterince aydınlık kalacaktır. Akşam saatlerinde ise burada geçirdiğimiz vaktin durumuna göre aydınlatma ihtiyacımız değişebilir.

Genel itibariyle konsept olarak kış bahçeleri ve kapalı balkonları değerlendirdiğimizde ise daha loş bir ortam, gece geçirilen vaktimize ufak bir dokunuş için yeterli olacaktır.

Mobilya Seçimi

Genel olarak kış bahçeleri ve kapalı balkonlarımız çok büyük metrekareli alanlar değiller. Bu sebeple minimal mobilyalar tercih etmek en akıllıca seçim olacaktır.

Duvar ya da pencere önü ölçümüze uygun bir köşe takımı ya da berjerler hem oturum hem de arkadaşlarımız, ailemizle birlikte geçirilebilecek kaliteli zamanlar açısından uygun olacaktır.

Depolama ihtiyacına göre şık bir dresuar ya da şifonyerler, yer olmayan mekanlar için ise sehpalar kullanmak ortama hava katacaktır. Bu parçalarla kullanılabilecek aynalar ve halılar gibi aksesuarlar ise mekana derinlik katacak ve alanı verimli kullanmamıza katkı sağlayacaktır.

Sizler için tasarladığımız örnek alanlar...


Favorilerim
ENZA'NIN İLHAM VEREN DEKORASYON DÜNYASINI TAKİP EDİP
YENİLİKLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN..Bu form için doldurulan iletişim bilgileri Yataş Grup güvencesi altındadır. Gizlilik taahhütü çerçevesinde 3. kişilerle paylaşılabilir. Bülten üyeliği kapsamında paylaşmış olduğunuz bilgiler KVKK politikası kapsamında işlenecektir.