AKTÜEL
KONULAR
13.02.2020

HOME OFFICE ÇALIŞANLAR İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Corona virüs hayatımızda bir sürü yeni alışkanlık ve yaşam düzeni yaratmamıza neden oldu. Özellikle home office çalışma kavramını sıklıkla duyar olduk. Birçok şirketin evden çalışma düzenine geçtiği bu dönemde siz de yaşadığınız mekânı, konforlu bir ofis ortamına dönüştürerek, verimli bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Peki, rahat bir çalışma alanı nasıl dekore edilir?

Çalışma Alanınızı Belirleyin

Çalışma alanı olarak sadece boş bir oda seçmeniz gerektiğini düşünmeyin. Evinizin her köşesi uygun ürünlerle çalışma alanı haline getirilebilirsiniz. Öncelikle alanınızı mekân içinde konumlandırırken dikkatinizin dağılmayacağı, gün ışığından verimli bir şekilde yararlanabileceğiniz evinizin en dingin köşelerinden birini tercih etmelisiniz.

Mekânda yeterli m2’niz yok ise çalışmanız bittikten sonra sofranızda hoş sohbetler yapabileceğiniz yemek masanızı çalışma alanına dönüştürebilirsiniz. Kapaklı bölümlerinde misafirlerinize özel mutfak gereçlerinizi ve ofis ihtiyaçlarınızı depoladığınız vitrin ve konsol gibi çok işlevli mobilyalar sizin için ideal.

Alanları Birbirinden Nasıl Ayırırız?

Aynı alan içerisinde farklı işlevlerde kullanmak veya dekore etmek istediğiniz bölümleri doğru mobilyalarla ayırmak mümkün. Ayrılma işlemi hem görsel hem de kullanım açısından dekorasyona faydalı olmalıdır.

İskelet kitaplıklar ayırdığınız alanın çift yüzeyini de görmenizi sağlar. Bu sebeple alanda daralma yaşatmaz. Aynı şekilde ikinci işleve ters konumlandırılmış koltuk takımları ve parçalı seperatörler de mekânları birbirinden ayırmaya yardımcı olacaktır.

Verimli Çalışma için Aydınlatma Seçimi

Çalışma alanınızda gün ışığından yararlanma oranınıza göre aydınlatma seçimi yapmanız gerekmektedir. Cam kenarına konumlandırdığınız masanız için düşey yönde 3’lü sarkıt yeterli olacaktır. Gün ışığından yararlanamadığınız mekânlarda ise bu durumu sarkıt sayısını arttırarak çözümleyebilirsiniz.

Gece çalışmalarınız için ise kalemlik vb. destekleyicilere sahip, ayarlanabilir gövdeli, zarif formlarda abajur, ışığı istediğiniz yönde konumlandırmanızı sağlayacak, alanınıza şıklık ve fonksiyonellik katacaktır.

Konsantrasyonu Destekleyen Renkler

Renkler ve bu renkleri yansıtan ışık, konsantrasyon ve dikkat için oldukça önemli bir unsur. Çalışma alanlarında kullanılan koyu renkler ışığı en az seviyede yansıtacağından dikkat dağılımını en aza indirger.

Aynı şekilde koyu renklerle birlikte kullanılan kontrast canlı renkler, zihinsel sakinliğe destek vererek uzun saatler verimli çalışmanızı sağlayan etkiye sahiptir.

Sizler için tasarladığımız örnek alanlar...


Favorilerim
ENZA'NIN İLHAM VEREN DEKORASYON DÜNYASINI TAKİP EDİP
YENİLİKLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN..Bu form için doldurulan iletişim bilgileri Yataş Grup güvencesi altındadır. Gizlilik taahhütü çerçevesinde 3. kişilerle paylaşılabilir. Bülten üyeliği kapsamında paylaşmış olduğunuz bilgiler KVKK politikası kapsamında işlenecektir.