AKTÜEL
KONULAR
02.01.2020

Evde Verimli Çalışmanın 7 Yolu!

Corona virüs nedeniyle artık çok daha fazla kişi evden çalışıyor. İster tam zamanlı bir serbest çalışan ister ara sıra uzaktan çalışıyor olun evde çalışmak zor olabilir. Evden çalışmanın birçok avantajı da vardır ancak, odaklanmak ve işinizi en iyi şekilde yapmak bazen kolay olmayabilir. Peki evdeyken işinize nasıl odaklanabilirsiniz? Ofiste çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeyler daha azdır ve daha az iletişim vardır, evde ise bunun tam tersi geçerlidir. Her gün ya da haftada birkaç gün bile olsa evden verimli çalışabilmenin birçok yolu var. Şu basit 7 ipucuna göz atmaya ne dersiniz?

1. Evde de Ofisteki Normal Çalışma Saati Düzeninize Uyun


Evden verimli çalışabilmenin ilk kurallarından biri normal bir ofis gününe hazırlanır gibi hazırlanmanız. Normal zamanda uyanıp duş alır, pijamalarınızı çıkarıp gerçek kıyafetler giyerseniz kendinizi çalışma gününe hazırlamış olursunuz. Ofiste belli mesai saatleri içinde çalışıyorsanız elbette ki belli aralarla mola vererek evde de aynı rutini devam ettirmeye özen gösterin, bu sayede iş-yaşam dengesini sağlamış olursunuz.

2. Gününüzü Planlayın!


Evden verimli çalışabilmenin en önemli koşullarından biri de iş gününüzü planlama konusunda akıllıca davranmaktır. Masanıza oturmadan o gün için önceliklerinizin ne olduğunu, yapılacak işlerin ne kadar süre gerektirdiğini ve hatta zamanınız artacaksa o zamanı nasıl iyi değerlendirebileceğinizi önceden planlamak verimliliğin anahtarıdır. Bu planlamayı kahvaltınızı yaparken bile hızlıca yapabilirsiniz.

3. Ev ve İş Hayatını Birbirinden Ayırın


Evde çalışmanın en zor kısımlarından biri iş ve ev hayatının birbirine geçmesidir. Bu yüzden sınırları korumaya özen göstermelisiniz yoksa evdeyken bile sürekli işte olduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Ya da fazlasıyla ev hayatına dalarsanız işinize konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Bunun en iyi yolu, evinizde iş için ayrı bir alan ayırmaktır. Eğer ailenizle yaşıyorsanız planladığınız çalışma saatleri içinde başka bir şeyle meşgul olamayacağınızı söyleyip destek alabilirsiniz.

4. Çalışma Alanınızın İşlevsel ve Verimli Olmasına Özen Gösterin


Kanepede yayılarak da evde çalışmak mümkün ama verimliliği konusunda aynı şeyi söylemek zor. Zaman geçirmekten hoşlanacağınız bir yer yapmak verimliliğinizi artıracaktır. Ayrı bir odanızın olması elbette odaklanmak için daha iyidir. Bu odada ergonomik bir masa, çalışma sandalyesi ve uygun aydınlatmalarla işinize konsantre olmanız daha kolaydır. Ancak böyle bir imkanınız yoksa yemek masanızın bir kenarını kendinize çalışma alanı olarak düzenleyebilirsiniz.

5. Mesai Arkadaşlarınızla İletişimi Koparmayın


Evde çalışma programı ayarlarken dikkate almanız gereken önemli faktörlerden biri de iş arkadaşlarınız, müdürünüz ya da patronunuzla iletişim halinde olmayı aksatmamak. Günün en fazla iş yapabileceğiniz saatlerini ayarlayıp iş arkadaşlarınıza bildirirseniz daha üretken olmanız mümkün. Ayrıca teknolojinin nimetlerinden yararlanarak, örneğin video konferans araçlarıyla ofise gitmeden toplantı yapabilirsiniz.

6. Küçük Molalar Verin


Evden çalışmak ev içinde çok daha fazla vakit geçirmek demektir. Bu yüzden mümkün olduğunca çalışırken küçük molalar vermek hem bedeninize hem ruhunuza iyi gelebilir. Ofiste çalışırken bile ara ara molalar verdiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Pencerelerinizi açarak gün ışığını, güneşi ve temiz havayı evinizin içine doldurabilirsiniz. Bahçeniz varsa ya da yakınınızda park varsa kısa yürüyüşler yapıp gelmek de kafanızı boşaltmanızı sağlayacak ve listenizdeki bir sonraki işle başa çıkmaya hazır hale gelmenizde yardımcı olacaktır.

7. Yemeklerinizi Önceden Hazırlayın


Evde çalışırken öyle çok daha gösterişli yemeklere ihtiyacınız olmayabilir ama özellikle protein içeren gıdalar, taze sebze ve meyveler, salata gibi seçenekler beyninizin de beslenmesini sağlayacaktır. Gün içinde yiyeceğiniz yemeğinizi akşamdan hazırlamak da sizi işinizden alıkoymayacaktır.
Favorilerim
ENZA'NIN İLHAM VEREN DEKORASYON DÜNYASINI TAKİP EDİP
YENİLİKLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN..Bu form için doldurulan iletişim bilgileri Yataş Grup güvencesi altındadır. Gizlilik taahhütü çerçevesinde 3. kişilerle paylaşılabilir. Bülten üyeliği kapsamında paylaşmış olduğunuz bilgiler KVKK politikası kapsamında işlenecektir.