AKTÜEL
KONULAR
13.02.2020

ÇATI KATI DEKORASYON ÖNERİLERİ

Tavan arası günümüzdeki adıyla çatı katı mekânları yeni yaşam alanlarımız haline dönüştü. Sizin için hazırladığımız dekorasyon önerilerimiz ile çatı katınızı şık ve konforlu bir yatak odasına dönüştürmenin incelikli detaylarını paylaştık.

Mekân sonsuz bir kavramdır. İç mekân ise sınırları çizilmiş alandan oluşmaktadır ve bu sınırları mimari öğeler oluşturur. Çatı katı; kiler-depo olarak kullanmanın yanı sıra dubleks katlarda karşımıza yaşanılan iç mekânlar olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Çatı katının psikolojik bir dili olduğunu biliyor muydunuz? İç mimarlık/ insan ilişkisinde psikolojinin çok büyük payı vardır. Bunun için mekânın dilini yani psikolojisini bilmeden doğru bir tasarım oluşmaz.

Okul yıllarımızda hatta daha küçük yaşlarda dahi herkes resim çizmiştir. Bu resim çoğunlukla bir ev olmuştur; üçgen bir çatısı olmuş, bacası tütmüştür… Sınırları çizilmiş ve üzeri dış şartlara karşı kapatılmış mekânlar bizlere korunma duygusunu sağlar. Evlerimizde bu korunma duygusunu sağlayan en büyük unsur mimari bir öğe olarak adlandırdığımız çatıyla mümkündür. Bilinçaltımızda çatı katı mekânlar korunaklı, çatının dışında bulunan gökyüzü ve doğa ise; romantikliği ve duygusallığı yansıtır.

Çatı Katı Tasarımı

Yaşam alanlarımız tasarlarken dikkat edeceğimiz en önemli unsurlardan biri aydınlık bir alan yaratmaktır. Ne kadar şık dekore edersek edelim, doğru ışık kaynağını mekânda kullanmadığımız sürece çok kasvetli görünecektir. Bu da o ortamda yaşayan kişinin huzursuz olmasına neden olur. Çatı katınızda yapacağınız bazı ufak dokunuşlar ve göz yanılsamaları ile alçak tavan ve dar alanların yaratabileceği bu hisse engel olabilirsiniz.

Aydınlatma

En iyi ışık doğal ışıktır ve bu da iç mekâna pencerelerimiz sayesinde sağlanır. Genelde çatı katlarının duvar ve tavanlarında yüksek pencereler bulunduğu için doğal ışığı odaya en iyi şekilde yansıtır. Bu nedenle mobilyaları pencereden olabildiğince uzağa konumlandırmak gerekir.

Genel anlamda yapay ışık, yaşam alanlarımızın tam ortasında sarkıt şeklindedir fakat ihtiyacınıza yönelik bir aydınlatma seçimi yapmanız önemlidir. Bu nedenle yatak baş ucunda kullanabileceğiniz abajurlar pencereden gelen ışığın yetersiz kaldığı durumlarda aydınlatma sağlayacaktır.

Renk, malzeme ve form düşünerek çatı katınıza uyum sağlayan aydınlatmalar tercih edilebilirsiniz

Mobilyalarınızda örneğin dolap içi ya da askılarda LED’ler kullanarak da aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Duvar

Çatı katında en uzun ve dar duvarı seçerek diğer duvarlardan daha koyu veya farklı kontrast etkisi sağlayacak renkte boyayabilirsiniz. Böylelikle yaşam alanına girildiğinde göz, ilk tavana bakmak yerine, vurgunun yapıldığı yere bakmış olacaktır.

Aynı zamanda derinlik oluşturarak mekânın geniş algılanmasını sağlamış olursunuz. Dikey çizgili desenler, tavanızın eğimli ve alçak yapısı nedeniyle basık olan çatı katınıza yükseklik algısı katacaktır.

Tavan

Tavanda açık renkli boyalar tercih ederek çatı katınızda daha ferah bir görüntü yaratabilirsiniz. Buna kontrast olarak zeminde sıcak renkler tercih ederek odanızın dengesini sağlamış olursunuz.

Çatı katındaki en büyük risklerden biri de çatıdaki eğimden dolayı yaşanabilecek kazalardır. Bunu önlemek için farklı renklerde köpük malzemelerden yapay kütük şeklinde kirişler kullanılabilirsiniz.

Mobilya Seçimi

Çatı katlarımız basık tavan ve genelde küçük metrekareli alanlar olduğu için küçük ve minimal mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Alçak ayaklı mobilyalar tercih ederek mekânın kullanım hacmini genişletmiş olursunuz. Mobilyalarınızın tavan ve zemin rengiyle uyumlu olabilecek açık renkli mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Sizler için tasarladığımız örnek alanlar...


Favorilerim
ENZA'NIN İLHAM VEREN DEKORASYON DÜNYASINI TAKİP EDİP
YENİLİKLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN E-BÜLTENİMİZE KAYDOLUN..Bu form için doldurulan iletişim bilgileri Yataş Grup güvencesi altındadır. Gizlilik taahhütü çerçevesinde 3. kişilerle paylaşılabilir. Bülten üyeliği kapsamında paylaşmış olduğunuz bilgiler KVKK politikası kapsamında işlenecektir.