X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 12 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 12 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 12 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

 • MARCO PAOLELLI, Tasarımcı, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • LAURA DELFINA SARI, İç Mimar, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • YALIN TAN, İç Mimar, “Doğaya hakim ve şeffaf mekanlar…” İncele
 • LEVENT ÇIRPICI, Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • ATİLLA KUZU, İç Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • BURÇİN MERCAN ÖZGÜL, İç Mimar, “Elektik & huzurlu…” İncele
 • ERBİL TUNABOYLU, Tasarımcı, “Doğal denge…” İncele
 • KEREM ÖZERLER , İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • KUTAY YORULMAZ, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • MERT CAN UZYILDIRIM, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • İLKAY ALA, Mimar, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele
 • DUYGU KARAKAŞ, Tasarımcı, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele

NASİR MAHMUD

Sahibi olduğu Designerseast şirketinin Genel Müdür’ü olmasının yanı sıra NK Interiors ve Sustainability for Life (Sürdürülebilir Yaşam)’ın yönetici ortağı olarak kariyerine devam eden Mimar Nasir Mahmud, Pakistan’ın Multan şehrinde doğdu.

Pakistan Demiryolları’nın koloni bungalovlarında geçen çocukluğu onu her zaman hayalinde olan mimarlık mesleğine daha da yakınlaştırdı.

Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1985 yılında mezun oldu. Bir yıl kadar yurtdışında çalışmasının ardından 1986 yılında Pakistan’ın Lahore şehrine dönerek 7 yıl boyunca Ulusal Sanat Akademisi Mimarlık bölümünde öğretmenlik yaptı. 1992 yılında mimarlık mesleğine odaklanmak için öğretmenliği bıraktı, Designerseast şirketini kurdu.
Merkezi Lahore’de bulunan Designerseast bugün mimari, dekorasyon, planlama, peyzaj tasarımı, strateji ve iş geliştirme danışmanlığı alanlarında profesyonel eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan, ödül sahibi, saygı değer bir şirket haline geldi. Ulusal alanda sürdürdüğü projelerin yanı sıra İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında bulunduğu uluslararası projelere de imza attı. Nasir’in 1994 – 2010 yılları arasında yöneticiler kurulunda yer aldığı Doğal Kaynakların Korunması ve Rehabilitasyonu Merkezi (Conservation & Rehabilitation Center), 2006 yılında Pakistan Uch Sharif’te bulunan Uch Anıtı’nın kültürel mirasının korunması için yaptığı çalışmalar nedeniyle UNESCO Asya Pasifik Mirası Ödülü aldı.

Halen Pakistan’da saygıdeğer bir mimar olarak tanınan Nasir, Pakistan İç Mimarlar Enstitüsü, Pakistan Yeşil İnşaat Konseyi, Pakistan Mimarlar ve Plancılar Konseyi üyeliklerinin yanı sıra Pakistan Mimari Enstitüsü’nün ortaklarından biri olarak profesyonel yaşamını sürdürüyor.

Evli ve üç çocuk sahibi olan Nasir, Lahore şehrinde kendi tasarladığı ödül sahibi evinde yaşıyor.

“Arte Köşe Takımı’nın çok yönlü ve esnek bir tasarım olarak adeta bir bukalemun gibi çevresine uyum sağlayabilme özelliğini çok sevdim. Gün boyunca değişen ışığı ve rengi yansıtan aynalı duvar kurgusu bahsettiğim bukalemun etkisini bu mekana kazandıran şey oldu. Burada oluşan yansımalar, aynalı duvarın sınırsız duyumsal deneyimler sunmasını sağladı. Koltuğun işlevsel olanaklarını destekleyen, heyecan verici olduğu kadar rahatlatan bir mekan tasarlamak istedim.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarım tıpkı hayatın kendisi gibi sonu gelmez bir problem çözme işi. En karmaşık görünen problemler karşısında dahi sağduyulu kararlar alabilmek demek. Tasarımcılar olarak eğitimimiz, uzmanlığımız ve tecrübemiz bizim problemleri tespit etme yetimizi arttırırken tasarım alanındaki yaratıcılığımız, bizim gerekli çözümleri bulmamızda önemli bir aracı haline geliyor. Başarılı bir tasarım, basit ama etkili müdahalelerle fikirleri bulduğunuz durumdan çok daha iyi bir hale getirmek demektir.

Arte Köşe Takımı’nı dekorasyonda hangi temel parçalarla ve nasıl kullanmalıyız?

Arte Köşe Takımı, modüler kullanım avantajı ile kullanıcılara son derece heyecan verici bir dekorasyon deneyimi sunuyor.

Doğrusal ve koltuğun geniş bir oturum sağlayan olanaklarını yansıtacak bir tarz kurgulamak istediğim için Arte Köşe Takımı’nı maksimum modüler düzende kullandım. Arte Köşe Takımı modüllerinin farklı oturum şekillerine girerek ayna duvar karşısında bir bukalemun gibi dönüştüğünü görmeyi çok isterim. Arte Köşe Takımı’nın modern bir tasarımı olduğundan görsel denge ve albeni oluşturmak için geleneksel parçalarla birlikte kullanılması daha uygun olacaktır.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Arte Köşe Takımı’nın çok yönlü ve esnek bir tasarım olarak adeta bir bukalemun gibi çevresine uyum sağlayabilme özelliğini çok sevdim. Bu nedenle onu kullanarak tıpkı bir bukalemun gibi günün ve mevsimlerin ışığına, farklı zamanlarına ve duygu durumlarına uyum sağlayacak bir mekan kurgulama fikrinin harika olacağını düşündüm. Modüler cam duvar ile bir araya gelen konik modüller yansıtıcı bir bütünlük oluşturarak koltuk için mükemmel bir arka plan oluşturdu. Ayna duvarın antik rötuşları Arte Köşe Takımı’nın keskin çizgileriyle bir araya gelerek yansıtıcı yüzey üzerinde sıcak ve fark edilir bir etki oluşturdu. Mümkün olduğunca yalın bir tarz benimsedim ve renk kullanımlarını sınırlayarak tasarım için heyecan verici bir arka plan oluşturacak modüler dokunuşlar kurgulamayı tercih ettim. Siyah ve beyaz renkli klasik zeminin üzerinde mekanın kalbine yerleşen Arte Köşe Takımı, heyecan verici olduğu kadar samimi bir mekan oluşturdu.

Tıpkı zeminde olduğu gibi geleneksel geometri prensiplerine sahip tavan, ince ve dar yuvalara oturtulmuş gömme aydınlatmalardan oluşuyor. Şövalede yer alan resim, istenildiğinde rahatlıkla yer değiştirebilen özel bir aksesuar olarak tasarımın esnek tarzı ve koltuğun değişken modüler kombinasyonlarıyla mükemmel bir uyum sergiledi. Amacım koltuğun işlevsel olanaklarını destekleyen, heyecan verici olduğu kadar rahatlatan bir mekan tasarlamaktı.

Sizce 2019 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

İç mimari ve teknoloji alanındaki üretim ve iyileştirme çalışmalarında muazzam imkanlara sahip olduğumuz bir zamandayız.

Metalin dingin yapısının aynalar ile bir araya gelerek özellikle banyolarda sıklıkla kullanılmaya başladığını göreceğiz. Bununla birlikte pirinç, bakır, altın gibi materyallerin kullanımı devam edecek. Büyük boyutlarda porselen ve seramik objelerin üretiminin mümkün kılınması bu dekoratif objelerin zeminden duvarlara ve hatta tavanlara kadar uzanmasını sağlayacak. Tavanlar yalnızca aydınlatmalar için birer arka plan olmaktan çıkarak tasarımın bütününe etki eden komposizyonlara dönüşecek. Arka plan ve doku olarak daha doğal ve sıcak renklerin kullanılacağını öngörüyorum.

Teknolojinin multimedya sınırlarını zorlaması sayesinde en küçük mekanlarda dahi eşsiz bir akustik ve görsel performansa imkan sağlayacak düzenlemeler öne çıkacak.

En önemlisi daha az ama yüksek değerli parçalar kullanılarak niteliğe ve değere verilen önemin artacağını öngörüyorum. Bu yıl uyum, rötuş ve performans vurgusu belirginleşerek çok daha ön planda olacak.