X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 12 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 12 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 12 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

 • MARCO PAOLELLI, Tasarımcı, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • LAURA DELFINA SARI, İç Mimar, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • YALIN TAN, İç Mimar, “Doğaya hakim ve şeffaf mekanlar…” İncele
 • LEVENT ÇIRPICI, Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • ATİLLA KUZU, İç Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • BURÇİN MERCAN ÖZGÜL, İç Mimar, “Elektik & huzurlu…” İncele
 • ERBİL TUNABOYLU, Tasarımcı, “Doğal denge…” İncele
 • KEREM ÖZERLER , İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • KUTAY YORULMAZ, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • MERT CAN UZYILDIRIM, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • İLKAY ALA, Mimar, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele
 • DUYGU KARAKAŞ, Tasarımcı, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele

MURAT ARMAĞAN

Murat Armağan, 1973’te İstanbul’da doğdu. 1996 Mimar Sinan Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2003 yılında Teknoloji Holding ile birlikte yenilikçi projeler geliştirmek amacıyla T-Design A.Ş. firmasını kurdu. Ürün geliştirme çalışmaları yanında geleceği öngören birçok kavramsal projenin yöneticisi olarak 4 yıl görev aldı. Bu dönemde çeşitli kurum ve üniversitelerde Tasarım Süreci, Proje Yönetimi, Yenilikçi Teknolojiler gibi konularda seminer ve konferanslar verdi. 2006 yılında Endüstriyel Ürün Tasarımı ve Proje Geliştirme hizmetleri odaklı Arman Tasarım şirketini kurdu. Şirket, elektronik ürünlerden kentsel tasarım ürünlerine, ödeme sistemlerinden savunma sanayine kadar birçok sektöre ürün tasarımı ve proje geliştirme çalışmaları gerçekleştirmektedir. Tasarladığı ürünlerle uluslararası RedDot, If Design, Good Design gibi prestijli tasarım yarışmalarında ödüller kazanan Armağan, hayata geçirdiği projelerinin örneklendiği; projelerin tasarım ve yenilik yönleri ile yarattığı ekonomik değerleri inceleyen konferanslar verdi. 2013-14 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev aldı. IMMIB, OIB, UIB gibi ihracat birliklerinin tasarım yarışmalarında, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Tasarım Yarışmaları’nda jüri üyesi olarak yer almaktadır.


“Doğanın uyanışını ve sabah tazeliğini mekanda görmek istedim. Gün ışığını her yönden mekana dolduran ferah bir ortam tasarlayıp, pastel renklerin hakim olduğu romantik bir dokunuş ekledim. Yüksek cam boşluklara sahip, dış alan ilişkisinin kopmadığı, doğa ile iç içe ev ortamını canlandırdım. Enza Home’un yalın bir romantizm diline sahip Angel Serisi mobilyaları ile bu huzurlu aile ortamını güçlendirdim.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarım yaşamı, nesneleri ve varlığı sorgulama, yeniden şekillendirme arayışı… Sürekli anlamaya çalışmak, yeniden yorumlayıp, çözümler geliştirmek bu meslekte beni heyecanlandıran özellikler. Ortaya çıkan her yeni fikir ve çözümle yaşama kattığım yeni bir anlam gibi. Yaşam alanlarımıza tasarım odaklı bir bakış açısıyla yaklaşmak, her nesneye sihirli bir işlevsellik kazandırmak konforumuzu arttırmanın yollarını açar.

İnsana ve doğaya empati ile yaklaşılan tasarım projeleri her zaman daha başarılı olmuştur. İşin öğrenme aşamasında dinlemek, kullanırken izlemek, o süreçten geçerken doğal olarak neler yaptıklarını inceleme, neden öyle yaptıklarını anlama aşamasıdır.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Doğanın uyanışını ve sabah tazeliğini görmek istedim mekânın genel atmosferinde. Dış alanlarla iç mekân arasındaki ilişkinin kopmadığı günü huzurla harekete geçiren bir yaşam alanı oluşturmak istedim. Gün ışığı bütünüyle içeri alan aynı zamanda kolaylıkla doğaya uzanabildiğimiz yüksek cam boşluklar oluşturdum. Ayrıca Angel serisini oluşturan her mobilyayı yalın ve kontrast geometrik ögelerle mekân içerisinde vurgulamayı istedim. Huzurlu ve davetkar yaklaşımı ile hem yaşayanların hem de misafirlerin sevgi dolu anılar biriktireceği bir mekan hayal ettim.

Angel Yemek Odası’nı dekorasyonda nasıl ve hangi tamamlayıcı unsurlarla kullanmalıyız?

Angel serisi yalın geometrisi yanında Retro çizgileri ile geçmiş ile günümüz arasında bağ kuran güçlü biçim diline sahip. Koyu gri duvar renkleri ile mekân içinde güçlü tasarımı vurgulanabilir. Rose Gold, bakır gibi popüler malzemelerle desteklenmiş aksesuarlar ile güçlendirilebiliriz. Parlak beyaz seramik nesneler, yaşanmışlığı hissettiren pirinç çerçeveli grup duvar fotoğrafları kullanılabilir. Serinin kimliği (Angel) ile çok yarışmayan eskitilmiş mermer Helenistik heykeller ile desteklenebilir. Sıcak ahşap zemin üzerinde tek başına veya açık renk taş üzerinde koyu renkli kalın halı dokular ile dengeli bir sunum oluşturulabilir. Küçük yapraklı ve kütlesi tanımlı yeşil bitkiler, beyaz-bakır saksı ile mekânı sıcaklaştırabilir.

Sizce 2019 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

Evlerimiz bizi pozitif bir bakış açısıyla karşılayan ve huzurlu bir ruh hali yaratacak şekilde dekore edilmiş olacak. Zengin aksesuar kullanımı ile kişiselleşen mekanlar, doğal renklerle tamamlanacak. Küflü yeşil ve rezene renkler, bakır malzeme yanında günümüz endüstrisini vurgulayan antrasit dokular tamamlayıcı olacak.  Antrasit ve siyahlar daha yumuşak ve organik formlarla kullanılacak.

İnsanlar artık biraz hikâye ile şekillenmiş, küçük detaylarıyla daha samimi ve yaşayan nesnelerle karşılaşmak istiyor. Temel işlevini yerine getiren ruhu olan bu eşyalar; özel malzemeler, hafifleştirilmiş kültürel desen ve tipografilerle biraz daha fazla iletişim kuracak kullanıcısıyla.

Yalın geometrik mobilyalar ile kullanılan dikkat çekici aksesuarda ve aydınlatmalarda pirinç-bakır gibi malzemeleri çok seviyorum. Modern bir yaklaşımı güçlü tarzla yansıtmanın en kolay yolu sanki, mekanları hızlıca canlandırmak için ideal çözümler sunuyor.