X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 8 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden bu öncü dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 8 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 8 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

  • ESRA ERKUTUN, Mimar, “Düş bahçesi…” İncele
  • FİLİZ ÖZDİLLER, Proje Geliştirme Direktörü, “Düş bahçesi…” İncele
  • ONUR ÖZGÜL, İç Mimar, “Zamansız güzellik…” İncele
  • EMRE EVRENOS İç Mimar, “Kalıpların dışına çıkmak…” İncele
  • MERAL AKÇAY, İç Mimar, “Zıtlıkların kusursuz dengesi…” İncele
  • İREM AŞÇIOĞLU, İç Mimar, “Detayların uyumu…” İncele
  • ERSİN TUNÇAY, Tasarımcı, “Doğaya uyanmak” İncele
  • GÜNEŞ GÜNER, Yaratıcı Direktör, “Yalın, özgün, ferah ve dengeli…” İncele

MERAL AKÇAY

Mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra birçok firmaya proje direktörlüğü ve iç mimari konsept danışmanlığı hizmeti veren iç mimar Meral Akçay, birçok projeye imza atmaya devam etmektedir. Mimarlık kariyerinde fengshui mimarı olarak da bilinen Meral Akçay 2016 yılının en iyi klasik konsept ödülüne layık görülmüştür. Meral Akçay Konsept & Mimarlık‘ta proje direktörlüğünü devam ettirmenin yanında Borneo Mimarlık ve fengshui akademisi firmalarında da proje direktörlüğü ve mimarlık görevini sürdürmektedir. Ayrıca mimari konsept ve tüketici davranışları üzerine dersler vermektedir.


“Yemek yediğimiz mekanda şıklık, estetik algı benim için çok önemli bir ayrıntı. Yemek odasını tasarlarken bu çizgiyi, enerjiyi yakalamak istedim. Modern çizgilere sahip olan masa ve konsolu, duvar ve tavanda kullandığım antik aynaların etkisiyle daha çekici ve gösterişli bir algı ile destekledim. Kristal yeşil avizeyi masa üzerine konumlandırarak mekanda odak noktası kurguladım. Mekan algısında renklerin enerjisi çok önemli. Buna dikkat ederek düzenlenen mekanlar her zaman keyifli olur. Vizon renk duvarlarla birlikte kullandığım yeşil avize bu algıya hizmet ederek keyifli bir mekan oluşturmama neden oldu.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarlamak benim için sınırsız özgürlük demek. Hayatı ve içindekileri zihnimde istediğim gibi düşünüp, biçimlendirip, sınırlandırıp bir şey oluşturmak ve eyleme dökmek şahsım adına harikulade bir özgürlük sahası. Tasarım hayatın her alanında ihtiyaç duyulan bir şey. Mimaride ise belli bir matematik üzerinden kurgulanan bir olgu. Gerek mimari açıdan gerekse hayatın içindeki herhangi bir konu açısından tasarım veya tasarlamak elzem bir konudur. Çünkü tasarım yenilik demektir. Dünya yenilenen bir atmosfer dolayısıyla tasarım önemli ve gereklidir.

Sizce 2017 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

2017 yılı dekorasyon trendlerinde bu sene sakinlik ve dikkat çekici detaylar bir arada kullanılacak. Renk pantonesinde ilk göze çarpan renkler arasında yeşil ve tonları var. Bunların yanında koyu maviler, gece mavileri ve kiremit renkleri revaçta olacak. Özellikle zümrüt yeşil ve koyu yeşil, 2017 yılının yıldızı diyebiliriz. Mobilyalarda, koyu ahşaplar, bronz, bakır, pirinç tonları hakim olacak. Doğal masif ahşaplar, mantar dokular, kiremit, tuğla, pişmiş toprakdan elde edilen ürünler 2017 yılı dekorasyon trendlerinde yine göze çarpacak detaylar. Özellikle tuğla veya kiremitten örülen duvarlar, şömineler, rustik tarzın rüzgarını bu yıl hissettirecek. Tekstil olarak kadife ve nubuk, süet gibi kumaşlar başrolde olacak.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Rain Yemek Odası, son derece zarif, şık detayları olan bir koleksiyon olduğu kadar aynı zamanda sade çizgileri olan bir koleksiyon. Ben bu sadeliği daha gösterişli ve biraz da aristokrat bir hava ile yaşam alanlarına nasıl dahil edebilirizden yola çıktım. Genellikle bu tarz yemek odası takımları minimalist ve modern çizgilerle yaşam alanlarına dahil edilir. Ben bu kanıyı biraz yıkmaya çalıştım. Mekanda ana unsurlar diğer tamamlayıcı ürünlerle gösterişli bir hale nasıl gelebilir sorusuna cevap olmalı düşüncesiyle sahnemi oluşturdum.

Rain Yemek Odası’nı dekorasyonda nasıl ve hangi tamamlayıcı unsurlarla kullanmalıyız?

Rain Yemek Odası, modern, sade ve şıklık algısı yüksek bir koleksiyon. Bu algıyı devam ettirmek isteyen tüketiciler yine aynı çizgide yan ürünler kullanarak bu algıyı mekanda hissedebilirler. Modern aksesuarlar, modern aydınlatma ürünleri, modern koltuk takımları ile kullanabilirler. Eğer daha dikkat çekici, gösterişli, karakterli bir mekan kurgulamak isterlerse benim kullandığım gibi duvar ve tavanda ayna kullanarak ürünü ön plana çıkarabilirler. Yine kontras bir renk algısı yaratmak veya mekanda odak noktası oluşturmak için renkli aydınlatma ürünleri, aksesuarlar, tablolar, çiçek arajmanları kullanabilirler.