X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 12 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 12 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 12 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

 • MARCO PAOLELLI, Tasarımcı, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • LAURA DELFINA SARI, İç Mimar, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • YALIN TAN, İç Mimar, “Doğaya hakim ve şeffaf mekanlar…” İncele
 • LEVENT ÇIRPICI, Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • ATİLLA KUZU, İç Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • BURÇİN MERCAN ÖZGÜL, İç Mimar, “Elektik & huzurlu…” İncele
 • ERBİL TUNABOYLU, Tasarımcı, “Doğal denge…” İncele
 • KEREM ÖZERLER , İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • KUTAY YORULMAZ, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • MERT CAN UZYILDIRIM, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • İLKAY ALA, Mimar, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele
 • DUYGU KARAKAŞ, Tasarımcı, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele

LEVENT ÇIRPICI &
ATİLLA KUZU

“Geçmiş ve Gelecek         Harmonisi”
“Geçmiş ve Gelecek     Harmonisi”

LEVENT ÇIRPICI

1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1994 yılında ortağı iç mimar Atilla Kuzu ile hastane, otel, mağaza, okul, ofis ve kongre merkezleri için mimari ve iç mimari projeler üzerine çalışan Zoom / TPU (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. 2001 yılında Figen-Servet Yazıcı Ev projesi ile prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterildi. 2009 ve 2011 yıllarındaysa Maslak Acıbadem ve Liv Ulus projeleriyle WAF ödüllerinde finalist oldu. YAPI-TURKEYBUILD tarafından 2010, 2011 ve 2015 senelerinde fuar standı tasarımları ile üç kere birincilik ödülü aldı. 2016 yılında Elle Decor International Design Awards’ın düzenlediği EDIDA Awards’da Ozon Design ekibi birlikte Elle Decor Yılın Tasarımcısı ödülünün sahibi oldu (T50 Masa). Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım stüdyolarında eğitmen olan, çeşitli üniversitelerin çalıştaylarına sıklıkla katılan ve konuşmacı olarak davet edilen Çırpıcı; İstanbul Üniversitesi’ndeki Sosyoloji eğitimine devam etmektedir.
ATİLLA KUZU

Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık Anasanat Dalı’ndan 1987’de mezun oldu. 1994 yılında ortağı mimar Levent Çırpıcı ile Zoom / Tpu (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. 2001 yılında Figen-Servet Yazıcı Ev projesi ile prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterilirken, 2009 ve 2011 yıllarında Maslak Acıbadem ve Liv Ulus projeleriyle WAF ödüllerinde finalist oldu. YAPITURKEYBUILD tarafından 2010, 2011 ve 2015 senelerinde fuar standı tasarımları ile üç kere birincilik ödülü aldı. 2010 yılında Intema için tasarlanan ’Open’ serisi Elle Decor International Awards “Yılın En İyi Mutfak Tasarımı”, 888 firması için tasarlanan “Angle” masa Design Turkey “En İyi Tasarım” ödüllerini aldı. 2011 yılında Elle Decor International Awards “Yılın Tasarımcısı” seçilen Atilla Kuzu’nun 2012 yılında Intema için tasarladığı “Fluido” ise “En İyi Mutfak” dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

2015 yılı içerisinde bir Zoom Tpu markası olan Ozon Design için tasarladığı “Mantis” ile de konsept mobilya tasarımı kategorisinde Red Dot Design Award’ın sahibi oldu. 2016 yılında Elle Decor International Design Awards’ın düzenlediği EDIDA Awards’da “Mantis” ile aydınlatma kategorisinde birincisi seçildi. Ayrıca aynı yıl Ozon Design ekibi birlikte Elle Decor “Yılın Tasarımcısı” ödülünün sahibi oldu (Mantis Set). “Taklamakan” bank ve “Barringer” sehpa tasarımları Japonya’da International Furniture Design Fair ödüllerinde finalist olan Kuzu, ürün tasarımlarının yanı sıra ağırlıklı olarak iç mimari ve mimari projelerine devam etmekte.

“Navona Yemek Odası Takımı’nın renk ve ahşap tonları özellikle ahşap parke döşenmiş mekanlarda ürünün sönümlenmesine sebep olabilir. Bu nedenle Navona Yemek Odası halı, aydınlatma, ayna gibi tamamlayıcı unsurlarla desteklenmelidir.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarım ve tasarlamak meselelerine daima temkinli olarak yaklaşmayı uygun buluyoruz. Zira her şeyin tasarım ile anılması, tasarım olarak isimlendirilmesi, bunun fazlaca tüketilmesi, gerek anlamı, gerek üretim olarak “tasarım” başlığı altında yaygınlaşmış vasatlara neden olmasıdır.

Bizim için maksada uygunluğun, yerine göre zamanın ruhuna göre olabilirse kavramsal bir inceltme ile esnetilmesi hali olarak tanımlayabiliriz.

Bizim ifade olarak ve zaten bir mesleğin dışında hayata katılmamızı, hayata yerleşmemizi sağlayan, koşulsuz her gün tekrarladığımız ve buna devam ettiğimiz alışkanlıklar bütünüdür diye özetleyebiliriz.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Mekana oldukça fazla sayıdaki ürün grubu içinden biraz geçmiş, biraz gelecekteki renk dünyaları ile ürünlerin birlikte nasıl bir araya gelebileceğinin aslında bir fotoğraf gibi dondurulması olarak özetleyebiliriz.

Navona Yemek Odası’nı dekorasyonda nasıl ve hangi tamamlayıcı unsurlarla kullanmalıyız?

Ürün grubunun renk ve ahşap tonları özellikle ahşap parke döşenmiş mekanlarda ürünün sönümlenmesine sebep olabilir. Bu nedenle ürünü destekleyici halı, aydınlatma, ayna gibi unsurların çeşitli denemelerinin son kullanmaya sunulmasını önemsiyoruz.

Sizce 2019 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

Müşterinin sınırlı bir talebiyle trendlerin satışlar üzerinde etkisi olacağını düşünemeyiz. Trendlerden ziyade, insanların her geçen gün neredeyse her eşyasını adeta cep telefonu kılıflarında olduğu gibi özelleştirme çabalarına dikkat çekmek isteriz.

Bir büfenin üstüne mermer, cam vs. desenli tercihlerine göre tabla koyması, kulplarının modifiyesi gibi örnekler çoğaltılabilir.

Bunun dışında her şeyin homojenleştiği bir dünyada gerçek anlamda özgün tasarım ve bu tasarımların üretimlerinin değişmeyen trend olarak devam edeceğini düşünüyoruz.