X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 12 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 12 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 12 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

 • MARCO PAOLELLI, Tasarımcı, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • LAURA DELFINA SARI, İç Mimar, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • YALIN TAN, İç Mimar, “Doğaya hakim ve şeffaf mekanlar…” İncele
 • LEVENT ÇIRPICI, Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • ATİLLA KUZU, İç Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • BURÇİN MERCAN ÖZGÜL, İç Mimar, “Elektik & huzurlu…” İncele
 • ERBİL TUNABOYLU, Tasarımcı, “Doğal denge…” İncele
 • KEREM ÖZERLER , İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • KUTAY YORULMAZ, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • MERT CAN UZYILDIRIM, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • İLKAY ALA, Mimar, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele
 • DUYGU KARAKAŞ, Tasarımcı, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele

DUYGU KARAKAŞ &
İLKAY ALA

“Konfor, Lüks ve   Doğa Dengesi”

İLKAY ALA

2002 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun olan İlkay Ala, 2008 senesinde Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü Yönetimi Programını bitirmiştir. 2002 yılından bu yana mimari ve iç mimari projelere imza atmaktadır. Konut ve tekstil showroom projeleri ile öne çıkan mimar mağaza, ofis ve kafe gibi projelerde de tasarım ve uygulamalar yapmaktadır. 2016 yılında kurduğu İlkay Ala Mimarlık ofisinde ekibiyle profesyonel olarak çalışmaya devam ederken aynı zamanda Duygu Karakaş ile kurduğu Studio Fav markası için de tasarımlar yapmaktadır.
DUYGU KARAKAŞ

Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümünü bitiren Duygu Karakaş, altı sene boyunca uluslararası şirketlerde satış ve marka iletişimi pozisyonlarında yer aldı. 2012-2014 senelerinde Almanya’da European School of Design’da Görsel İletişim Tasarımı üzerine eğitim aldıktan sonra 2015 senesinde, İlkay Ala ile yenilikçi tasarımlar ortaya koymak hayaliyle Studio Fav markasını kurdu.

Duygu Karakaş, Studio Fav markası için kullanıcılar ile bağ kurabilen, yalın ve özgün tasarımlar üretmeye odaklanmaktadır.

“Piedra Yatak Odası mekanını tasarlarken sıcak, huzurlu ve aynı zamanda rafine bir şıklığı içinde barındıran bir mekan yaratmak istedik. Bunu yaparken doğadan kopmamaya gayret ettik. Yatak odasında rahatlık her zaman ön planda olsa da, çarpıcı bir görselliğin de kullanıcıyı mutlu edeceğini düşündük. Odayı tasarlarken konfor, lüks ve doğayı iyi bir denge içinde bir araya getirmeye çalıştık. Mekanda geniş pencerelerden doğayı içeri davet ederken, odanın içinde kullandığımız duvar görseli ve bitkilerle de güçlü bir yeşil vurgusu yapmak istedik.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarım bizim için yenilik ve özgünlük demek. Tasarımın arkasında bir fikir olması ve kullanıcıya yeni bir bakış açısı, yeni bir deneyim yaşatması gerektiğine inanıyoruz. Böylelikle iyi bir tasarımın kullanıcısı ile bağ kurabileceğini ve her tasarımcının ulaşmak istediği zamansızlığın ancak bu bağın sonucunda oluşabileceğini düşünüyoruz. Ürün tasarımı yaparken farklı görsel sanat disiplinleriyle de etkileşimde olmak bizim için önemli; resim, sinema, grafik tasarım bizim için hepsi birer ilham kaynağı oluşturuyor. Ürün tasarımında yalın olmayı seviyoruz, sadelik içinde çarpıcı bir görsellik yakalayabilmek tasarım dilimizin merkezinde yer alıyor.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Enza Home Book projesi kapsamında, mekanı tasarlarken sıcak, huzurlu ve aynı zamanda rafine bir şıklığı içinde barındıran bir mekan yaratmak istedik. Bunu yaparken doğadan kopmamaya gayret ettik. Yatak odasında rahatlık her zaman ön planda olsa da, çarpıcı bir görselliğin de kullanıcıyı mutlu edeceğini düşündük. Odayı tasarlarken konfor, lüks ve doğayı iyi bir denge içinde bir araya getirmeye çalıştık. Mekanda geniş pencerelerden doğayı içeri davet ederken, odanın içinde kullandığımız duvar görseli ve bitkilerle de güçlü bir yeşil vurgusu yapmak istedik.

Piedra Yatak Odası’nı dekorasyonda nasıl ve hangi tamamlayıcı unsurlarla kullanmalıyız?

Piedra Yatak Odası bakır ve pirinç gibi aksesuarları kullanmak için uygun bir fırsat sunuyor. Mobilyalardaki baskın yeşil tonlar, açık bronz, pembe, pudra gibi feminen tonlar ile dengelenip daha sıcak ve enerjik bir hava yakalanabilir. Yatak odasında heykelsi formlar barındıran aydınlatma ve saksılar tercih ettik, bu sayede yalın fakat çarpıcı bir görsellik yakaladık.

Sizce 2019 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

Aydınlatmalarda vintage odaklı artizanal tasarımların ön plana çıkacağını, bunun mekanlara özgünlük ve estetik değer katacağını düşünüyoruz. Kadife kumaşlar, floral desenler, pirinç öğeler geçen sene olduğu gibi bu sene de etkisini sürdürecek. Pirincin sıcak tonlarını aksesuarlarda, banyo ve mutfak da dahil olmak üzere evin her kösesinde daha yoğunlukta hissetmeye başlayacağız. Son yıllarda dekorasyon trendlerinde sürdürebilirliğin etkisini bu sene de hissedeceğiz. Kullanıcıların dekorasyonda daha uzun süre kullanacakları, kişisel olarak bağ kurabilecekleri ürünleri seçme eğilimleri artacak.