X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 12 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 12 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 12 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

 • MARCO PAOLELLI, Tasarımcı, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • LAURA DELFINA SARI, İç Mimar, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • YALIN TAN, İç Mimar, “Doğaya hakim ve şeffaf mekanlar…” İncele
 • LEVENT ÇIRPICI, Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • ATİLLA KUZU, İç Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • BURÇİN MERCAN ÖZGÜL, İç Mimar, “Elektik & huzurlu…” İncele
 • ERBİL TUNABOYLU, Tasarımcı, “Doğal denge…” İncele
 • KEREM ÖZERLER , İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • KUTAY YORULMAZ, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • MERT CAN UZYILDIRIM, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • İLKAY ALA, Mimar, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele
 • DUYGU KARAKAŞ, Tasarımcı, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele

ESRA KAZMİRCİ

1970 Adana doğumlu olan Esra Kazmirci, 1987 - 1991 senesinde Bilkent Üniversitesi Mimarlık ve Çevre Tasarımı – İç Mimarlık bölümünden mezun oldu. 1992 senesinde aynı bölümün yüksek lisans derslerini aldı ancak tezini tamamlayamadan okuldan ayrıldı. Aynı sene Floransa’ya İtalyanca Dil eğitimi almak için gitti. Akabinde İstanbul’a dönüp kısa süreliğine Vakko Home’da çalıştı ve 3 sene boyunca farklı dekorasyon dergilerinde dekorasyon editörlüğü yaptı. Daha sonrasında kendi aile şirketi olan Çukurova İnşaat’ta çalışmaya başladı. 2006 senesinde aile şirketinden ayrılarak İç Mimarlık çalışmalarına devam etti. 2012 yılında Esra Kazmirci Mimarlık’ı kurdu. Konut, villa, ofis, otel ve yat tasarımı gibi birçok alanda çalışmalarına sekiz kişilik ekibi ile birlikte Bebek’teki çalışma ofisinde devam eden Esra Kazmirci, evli ve 2 çocuk annesidir.


“Sabahları uyanmaktan keyif ve huzur duyacağım bir mekan kurgulamak benim için önemliydi. Astoria Yatak Odası’nın toz pembe yatak takımı ve mobilyaları bu dinginliği sağlamak için önceliğim oldu. Gün ışığı alan geniş bir doğrama ve arkasında bir tablo görüntüsü oluşturarak, yeşilin her tonuna hakim doğa manzarası ise bu konsepti desteklemem de bana yardımcı olan yan ögelerdir. Aksesuarlarım ve taze çiçeklerim ise vazgeçilmezlerimdir.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarım, yeni ürünleri hayatımıza sokarak yeni değerler yaratıyor. Çözüme yönelik bir tasarım, yeterince iyi çalışmayan ve işlevselliği olmayan her şeyi, bambaşka bir biçime ve anlama kavuşturuyor diyebilirim.

Kreatif yönü ve yaratıcılığı güçlü olan meslek sahiplerinin, kendi zevklerini ve mesleki bilgilerini de ortaya koyarak özgürce tasarım yapması, üretmesi ise hayatı çok daha zevkli bir hale getiriyor. Bir iç mimarın yaratıcılığı, zevki, mekanı planlayıp uygulayabilme yeteneği ve görsel yetenekleri de olmalıdır. Seyahat etmeli, gezmeli, görmeli, vizyon ve perspektifini genişletmeli, yenilikleri takip edebilmeli ve hayal gücünü sonuna kadar kullanmalıdır.

Mekan tasarlamak benim için bireysel, kreatif, tatmin edici, eğlenceli ve keyifli bir zaman süreci. Ürettikçe daha da enerjik oluyorsunuz. Severek yaptığınız bir mesleğiniz var ise çok şanslısınız demektir, hayal edip gerçekleştirdiğiniz zaman hele ki iş bitiminde müşterinizin yüzünde mutluluk ifadesini de görüyorsanız bundan duyduğunuz haz işin en keyifli kısmı diyebilirim.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Sabahları güne enerjik başlamanın yanı sıra stresli ve koşuşturmalı bir günün ardından tüm yorgunluğumuzu atmak ve huzurlu bir uyku uyumak hepimiz için çok önemli. Nitekim bu mekanı da tasarlarken önceliğim kişiye bu hissi verebilmek oldu. Doğa içinde aydınlık bir oda olduğu için koyu renkleri kullanmaktan çekinmedim. Mekan büyüklüğü müsait olduğu için ise bir okuma köşesi yarattım. Başucunda yer alan sarkıt aydınlatmalar ve huzurlu bir müzik dinleyebileceğiniz bir ortam yaratmanız kısa bir okuma süreci ile sizi sakinleştirecek ve tatlı bir uykuya hazırlayacaktır.

Astoria Yatak Odası’nı dekorasyonda nasıl ve hangi tamamlayıcı unsurlarla kullanmalıyız?

Farklı boyutlardaki çeşitlendirilmiş ayna kullanımları ile mekanın derinliğini arttırdım. Giysi dolapları arasında yer alan duvar giydirmesi üzerinde geometrik formda aynalar kullanarak mekanın sadeliğine hareketlilik kattım. Direk aydınlatma yerine endirekt sarkıtlar kullanarak mekana daha yumuşak ve homojen bir aydınlatma sağladım. Yatak başında kullanılan lake lambrilerin rengini koyulaştırarak önünde yer alan mobilyaları daha ön plana çıkardım.

Sizce 2019 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

2019 dekorasyon trendlerinde maksimalizm, rahatlık, esneklik ve doğaya yakınlık ön planda. Daha eklektik bir yaklaşım mevcut. Duvar kağıtlarında doğaya geri dönüş var diyebiliriz. Tropikal bitkiler ve floral desenler, flamingolar ve geometrik desenler, dokulu duvar kağıdı uygulamaları oldukça revaçta. Altın rengi, zümrüt yeşil/tonları ve uçuk pembenin tonları dikkat çekiyor. Kumaşlarda ise kadife döşemeler, nubuk ve deri yine kullanımda; ancak kumaş cinsinden ziyade desenler öne çıkıyor; etnik, chevron (zig zag) ve geometrik desenler gibi. Mobilya ve aksesuarlarda; metalin neredeyse her türü (siyah, altın, pirinç, bronz), ceviz, meşe, doğal ahşap, hezaran (doğal el yapımı) detaylar, tropikal ve soyut geometrik desenli yastıklar öne çıkıyor.