X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 6 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 6 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 6 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

  • DİCLE HÖKENEK, Mimar, “Modern çizgiler,Pastel renkler…” İncele
  • MEVCE ÇIRACI, Mimar, “Doğa içinde çağdaş mekanlar…” İncele
  • EREN ÇIRACI, Tasarımcı, “Doğa içinde çağdaş mekanlar…” İncele
  • MURAT ARMAĞAN, Tasarımcı, “Huzurlu ve Romantik…” İncele
  • NASİR MAHMUD, İç Mimar, “Mükemmel uyum…” İncele
  • ESRA KAZMİRCİ, İç Mimar, “Doğaya uyanmak…” İncele

NASİR MAHMUD

Sahibi olduğu Designerseast şirketinin Genel Müdür’ü olmasının yanı sıra NK Interiors ve Sustainability for Life (Sürdürülebilir Yaşam)’ın yönetici ortağı olarak kariyerine devam eden Mimar Nasir Mahmud, Pakistan’ın Multan şehrinde doğdu.

Pakistan Demiryolları’nın koloni bungalovlarında geçen çocukluğu onu her zaman hayalinde olan mimarlık mesleğine daha da yakınlaştırdı.

Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden 1985 yılında mezun oldu. Bir yıl kadar yurtdışında çalışmasının ardından 1986 yılında Pakistan’ın Lahore şehrine dönerek 7 yıl boyunca Ulusal Sanat Akademisi Mimarlık bölümünde öğretmenlik yaptı. 1992 yılında mimarlık mesleğine odaklanmak için öğretmenliği bıraktı, Designerseast şirketini kurdu.
Merkezi Lahore’de bulunan Designerseast bugün mimari, dekorasyon, planlama, peyzaj tasarımı, strateji ve iş geliştirme danışmanlığı alanlarında profesyonel eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan, ödül sahibi, saygı değer bir şirket haline geldi. Ulusal alanda sürdürdüğü projelerin yanı sıra İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında bulunduğu uluslararası projelere de imza attı. Nasir’in 1994 – 2010 yılları arasında yöneticiler kurulunda yer aldığı Doğal Kaynakların Korunması ve Rehabilitasyonu Merkezi (Conservation & Rehabilitation Center), 2006 yılında Pakistan Uch Sharif’te bulunan Uch Anıtı’nın kültürel mirasının korunması için yaptığı çalışmalar nedeniyle UNESCO AsyaPasifik Mirası Ödülü aldı.

Halen Pakistan’da saygıdeğer bir mimar olarak tanınan Nasir, Pakistan İç Mimarlar Enstitüsü, Pakistan Yeşil İnşaat Konseyi, Pakistan Mimarlar ve Plancılar Konseyi üyeliklerinin yanı sıra Pakistan Mimari Enstitüsü’nün ortaklarından biri olarak profesyonel yaşamını sürdürüyor.

Evli ve üç çocuk sahibi olan Nasir, Lahore şehrinde kendi tasarladığı ödül sahibi evinde yaşıyor.

“Pek çok insanın hayali; kocaman bir bahçe ve yeşilliklerin içinde güzel bir ev... Maalesef şehir hayatında bu pek de mümkün olamıyor. Şehir hayatına sıkışıp kalanlar için bir kaçış noktası olan kış bahçesi; tüm açık balkon ve terasların kapanarak oluşturulduğu bir alandır. Bizim için ise bu kış bahçesi; şehir hayatı içerisinde hayallerimizin mekanı olan düş bahçesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yeşilin yüksek iyileştirme gücü ile mekandaki algıyı kuvvetlendirerek huzur dolu bir alan yaratmaya çalıştık. Mekanı tazeleyip canlı tutan aksesuarlarla; kaostan uzaklaştırdık, huzur dolu bir atmosfer oluşturduk.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Tasarlamak; ruhu, heyecanı, büyüsü ile hayalleri gerçekleştirmektir.

Hayata değer katacak, anlam kazandıracak, estetiği ve işlevselliğiyle fark yaratacak ürünleri hayal etmek, bizim için tasarımın tam karşılığıdır.

Sizce 2017 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

2017 yılının öne çıkan trendleri arasındaki modernleşen geleneksel izleri, şehir hayatımızda çok sıklıkla göreceğiz. Mücevherlerden esinlenilmiş tonlar, safir mavisi, yakut kırmızısı, ametist morları ve zümrüt yeşilleri 2017’nin vazgeçilmezleri olacak. Kömürleşmiş yanık algısı hissettiren eskitilmiş grafikler, doku izleri, dekorasyon malzemelerinde sıklıkla kullanılacaktır.

80’lerden bu yana yakamızı bırakmayan soft safari trend bu kez; kentli tınılardan etkilenerek ve yumuşak renk skalasıyla daha ağırbaşlı şıklığa bürünerek karşımıza çıkacak. Kaktüs yeşilinden, günbatımı turuncusuna uzanan paletiyle relax bir ruh hali, güçlü bir cazibe yaratacaktır. Dekorasyonda pirinç, cam, mermer, doğal ahşap yüzeyler başrol alacaktır.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Tasarlayacağımız mekanda ilk önce biz yaşamalıydık…

Bu sebeple sınırsızca düşlediğimiz mekanları sıraladık. Hayatın karmaşası, şehrin trafiği, betonlaşmış şehir yapısı derken, bizi birazcık da olsa uzaklaştırabilecek, doğayı, yeşilin kuralsız gücünü hissedebileceğimiz bir mekan olmasını istedik. İlk aklımıza gelen mekan, kış bahçesi oldu.

Aslında bu bahçe, içine girdiğimizde endişeyle kavrulmuş tüm karmaşadan bizi uzaklaştıran, büyüleyici Düş Bahçesi’ydi…

Elegante Yemek Odası’nı dekorasyonda nasıl ve hangi tamamlayıcı unsurlarla kullanmalıyız?

Elegante Yemek Odası’nın karakteristik formunu koruyabilmek ve bu ruhunu devam ettirebilmek için modern pirinç aksesuarlar ve olmazsa olmaz geometrik formlar, konsolun imzası olan kulplara gönderme yapmalıdır.

Ayrıca farklı tasarım objeler, bu yemek odasının vazgeçilmezidir.

Elegante Yemek Odası’nın doğadan kopup gelen “Prusya mavisi”, cam objeler ve canlı çiçeklerle ahenk içinde kullanılabilir. Masif ahşap parke ya da çini yer seramiklerini de önerebiliriz.