X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 6 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 6 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 6 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

  • DİCLE HÖKENEK, Mimar, “Modern çizgiler,Pastel renkler…” İncele
  • MEVCE ÇIRACI, Mimar, “Doğa içinde çağdaş mekanlar…” İncele
  • EREN ÇIRACI, Tasarımcı, “Doğa içinde çağdaş mekanlar…” İncele
  • MURAT ARMAĞAN, Tasarımcı, “Huzurlu ve Romantik…” İncele
  • NASİR MAHMUD, İç Mimar, “Mükemmel uyum…” İncele
  • ESRA KAZMİRCİ, İç Mimar, “Doğaya uyanmak…” İncele

ERSİN TUNÇAY

Fenerbahçe Lisesi’ni bitirdikten sonra, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekor bölümüne yetenek sınavıyla dereceyle girdi. Üniversiteden önce Göker Grafik Basın Ajansı’nda çalıştı. Üniversite 3. sınıfta Bağımsız Basın Ajansı’nda profesyonel iş hayatına başladı. 2 sene içerisinde genel sanat yönetmeni oldu. Bu işten ayrıldıktan sonra reklamcılık sektöründe sanat yönetmenliği yaptı. 1998’de Rast Tasarım adlı tasarım şirketini kurdu. Bu zamana kadar da TV stüdyolarıofis tasarım ve uygulamaları ürün tasarımı konularında çalışmaktadır. 1998’den 2006’ya kadar olan dönemde motokros ve enduro branşlarında lisanslı yarıştı,15’ten fazla kupası bulunuyor. Ardından windsurf yarışlarında 2 kupa, ATV Türkiye Kup’ta 2 ayrı kupa kazandı. 2004’ten bu yana evli, 8 ve 10 yaşlarında iki kızı bulunuyor.


“İşlevsel, kreatif, teknoloji. Bu üçü benim tasarım anlayışımın karakterini yansıtıyor. Sıralama değişse de genel olarak üçünü de kullanıyorum. Aria Yatak Odası’nı Aria berjerle birlikte kullandım. Şömine karşısında bir şeyler içmek veya okumak için fazlasıyla konforlu. Krem yatak örtüsü nefti yatak başı ile uyum içerisinde. Büyük pencereler şehir hayatında ihtiyaç olan gün ışığını daha fazla içeri alıyor. Aria Yatak Odası takımının sade çizgilerde olması tasarımcı açısından bir kolaylık. Kombinasyonlarda işimi kolaylaştırdığı gibi, sınırlı kalmadan, özgürce malzeme kullanımına olanak sağlıyor.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Ben tasarımcı olmanın bir ayrıcalıkla doğmak olduğuna inanıyorum. Aynı müzisyen doğmak gibi. Bu genlerden genlere aktarılan bir şey. Ailede olmalı yani. Tabii ki gelişim doğru veya yanlış yönde ilerleyebilir.

Tasarımcılık bir iş değildir. Yani işten çıktıktan sonra mesai bitmez. Bu yüzden sevmek gerekiyor. Sadece mesai saatlerinde çalışıp sonrasında gözlemler biterse gelişim çok yavaş ilerler, kısırlaşabilir. Bu yüzden doğarken aldığın tasarımcı genlerini dikkatli kullanmalısın.

Benim tasarım anlayışım, tasarımın insan için olduğu yönünde. Yani zorlamalar ergonomik hatalara yol açıyorsa yanlış yol demektir. Tasarım göze hitap ettiği kadar kullanışlı olmalı, tasarımcı mütevazı olmalı, gerçek doğada zaman geçirmeli; doğadan ilham alması için doğanın her yüzünü görmeli. Kendini gösterme çabası böylelikle törpülenebilir hatta sönebilir. Çözüm doğada…

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Mekanı tasarlarken, yine tasarım insan içindir görüşümden yola çıktım. Kaçımız şehir hayatında güneşin doğduğunu görüyoruz? Bazılarımız için güneş binaların arasından çıkmaya çalıştığında öğlen oluyor ve bu muhteşem olayı kaçırıyoruz.

Sabah çalar saatle uyanmak yerine, yaşayan organik bir duvarın güneş gibi doğmasıyla uyanıyoruz. Pleksiglas duvar, içerisinde RGB LED ışıklar ve basit bir yazılım sayesinde uyanmak istediğimiz saatte yavaş yavaş aynı güneşin doğması gibi aydınlanıyor. Biz de daha doğal uyanıyoruz. Daha mutlu, daha motive… Yanan bir şömine ile odun kokusunda doğal bir sıcaklıkta uyumak... Kulağa hoş geliyor.

Aria Yatak Odası’nı dekorasyonda nasıl ve hangi tamamlayıcı unsurlarla kullanmalıyız?

Aria Yatak Odası ile tasarım anlayışımız benziyor; sakin, işlevsel. İhtiyacı karşılarken, tasarım dokunuşları yerinde. Doğal malzemelerle uyum içinde kullanılabilir. Ahşaplar, doğal taştan şömine, büyük cam ve doğramalar gibi. Enza tasarım anlayışını, Aria Yatak Odası ile devam ettirmiş

Sizce 2017 yılının öne çıkan trendleri neler olacak?

2017’de gerçekçilik daha da çok öne çıkacak. Dikkati dağınık şehir insanı, doğala yönelecek. Doğal malzemeler tasarımlarda geleceği anımsatmak adına kullanılacak. Kısır döngüler ve uyumun yerini, cesur ve kendine özgü tasarımlar alacak. Kişiselleşme, kişiye özel tasarımlar öne çıkacak. Yaşayan mekanlar istenecek. Şehirde yaşamaktan zorlanan insanlar sakinlik arayacak bu yüzden de mekanlarda akustik uygulamalar daha çok kullanılacak. Daha az boyalı duvar, daha çok malzeme…