X

Adresinize katalog gönderimi tarihi sona ermiştir, size en yakın Enza Home mağazalarından kataloğumuza ulaşabilir veya online olarak web sitemiz üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

“Dekorasyon Önerileriyle 12 Başarılı İsim Enza’da”

Yenilikçi vizyonuyla Enza Home, insan ruhuna hitap eden dekoratif unsurları görselliğinden ödün vermeyen, ulaşılabilir mekanlarla buluşturmak amacıyla Türkiye’de alanında öncü ve fark yaratan işlere imza atmış 12 başarılı ismi Enza Home Book’ta buluşturdu.

Mimar ve tasarımcılarından oluşan, farklı disiplinlerden gelen 12 stil sahibi kişi, Enza Home kullanıcılarına dekorasyona dair kolayca uygulanabilecek yenilikçi fikirler vermek amacıyla Enza Home mobilyalarla kendi vizyonları ışığında stilize mekan tasarladılar. Mekanların tasarım sürecinde; konsept hazırlığından ürün revize taleplerine ve sonrasında fotoğraf çekimine kadar uzanan keyifli bir çalışmanın ardından konuklarımızın yaratıcı zihinlerinden çıkan stilize mekanlar tasarladılar. Yaşam alanlarında ihtiyacımız olan huzurlu, rahat, şık ve yenileyici enerjileri, dekorasyonun ötesinde ilham veren bir yaşam tarzına dönüştüren eşi görülmemiş bu proje ile ortaya çıkan mekanları Enza Home Book’un ilerleyen sayfalarında görebilirsiniz.

Yoğun tempolarından zaman ayırarak stil sahibi vizyonlarıyla bu eşsiz projede bizimle birlikte olan tüm konuklarımıza sonsuz teşekkürler.

 • MARCO PAOLELLI, Tasarımcı, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • LAURA DELFINA SARI, İç Mimar, “Eşsiz ve davetkar mekanlar…” İncele
 • YALIN TAN, İç Mimar, “Doğaya hakim ve şeffaf mekanlar…” İncele
 • LEVENT ÇIRPICI, Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • ATİLLA KUZU, İç Mimar, “Geçmiş ve gelecek harmonisi…” İncele
 • BURÇİN MERCAN ÖZGÜL, İç Mimar, “Elektik & huzurlu…” İncele
 • ERBİL TUNABOYLU, Tasarımcı, “Doğal denge…” İncele
 • KEREM ÖZERLER , İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • KUTAY YORULMAZ, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • MERT CAN UZYILDIRIM, İç Mimar, “Güçlü ve zamansız tasarımlar…” İncele
 • İLKAY ALA, Mimar, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele
 • DUYGU KARAKAŞ, Tasarımcı, “Konfor, lüks ve doğa dengesi…” İncele

BURÇİN MERCAN ÖZGÜL

“Eklektik & Huzurlu”

1989 yılında İstanbul’da doğdu. 2011 yılında burslu okuduğu Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık bölümünden mezun oldu. 4 ve 5 yıldızlı otel, lüks konut, şubeleşmiş markaların mağaza projelerinde yurtiçi ve yurtdışında şantiyelerde görev aldı, tasarım ekiplerinde çalıştı. Çeşitli dergilerde editörlük yaptı. Sosyal medya yönetimi ve markalaşma ile ilgili üniversitelerin pazarlama bölümlerinde sertifika programlarına katıldı. Son dört yıldır eşi Onur Özgül ile kurmuş oldukları Vizon İç Mimarlık ve Danışmanlık’ta iç mimari projelendirme, pazarlama, sosyal medya yönetimi, internet sitesi tasarımları gibi geniş bir yelpazede kişi ve kurumlara hizmet vermektedir. Kendisini meraklı, talepkar ve disiplinli olarak tanımlar. Zamansız, insanların kendilerini rahat hissettiği sıcak ve misafirperver atmosferler yaratmaktan keyif alır. 
“Crystal serisi için tasarladığım mekanda, gezginler, sanatçılar ve yazarlar gibi sıradışı bir yaşam sürmeyi seçenlerin “bohem” stilinden ilham aldım. Bohem tarz, dünyanın birçok yerinden gelen ilginç nesneleri, desenleri ve renkleri bir arada kullanmanıza verdiği özgürlük ile kendi tarzınızı yansıtabileceğiniz bir mekan yaratmanıza olanak verir. Ben de bu sayede estetik ve modern duyarlılıklar karşısında uçarı ve kaygısız, rahat ve sıradışı olanı kucaklamaya özen gösterdim.”

Tasarım ve tasarlamak sizin için ne ifade ediyor?

Benim için tasarlamak, her bir projenin kendine özgü doğasını araştırmak, bilime ve sanata eşit dokunuşlar ile müşterilerimin isteklerini ve gelecekteki ayrıntılı gereksinimlerini bir araya getirerek bir tepki oluşturmaktır.

Mekanı tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Enza Home Book projem için mekanı tasarlarken, gezginler, sanatçılar ve yazarlar gibi sıradışı bir yaşam sürmeyi seçenlerin “bohem” stilinden ilham aldım.

Bohem tarz, dünyanın birçok yerinden gelen ilginç nesneleri, desenleri ve renkleri bir arada kullanmanıza verdiği özgürlük ile kendi tarzınızı yansıtabileceğiniz bir mekan yaratmanıza olanak verir.

Ben de bu sayede estetik ve modern duyarlılıklar karşısında uçarı ve kaygısız, rahat ve sıradışı olanı kucaklamaya özen gösterdim.

Crystal Koltuk Takımı ve Yemek Odasını hangi unsurlar ile kullanmalıyız?

Ne zaman yeni bir iç tasarım projesine başlarsanız, üzerinde çalıştığınız odanın boş bir tuval olduğunu düşünmeniz yararlı olacaktır. Eklektik bir bakış yansıtmaya çalışırken bunun dozu biraz daha fazladır. Bu tarzdaki tasarım öğeleri genellikle göz alıcı olduğundan, mekanı rahatlatmak için öncelikle nötr bir arka plan gereklidir. Derhal akla gelen ve kesinlikle geçerli kabul edebileceğimiz nötr boya renkleri olsa da; beyaz, gri, siyah ve kahverengi gibi. Bununla birlikte, sizi ek bir seçenek için düşünmeye davet etmek istiyorum; doğal malzemeler.

Ormanlar, taşlar ve çevre dostu lifler görsel olarak nötr elemanlar olarak görülür, ancak arka planın sıkıcı hissedilmesini önlemek için yeterince yerleşik dokuya ve çeşitliliğe sahiptir.

Bunları yer döşemenizde doğal bir parke-taş, tezgahınızda mermer-ahşap ve dekoratif aksesuarlarınızda hasır malzemeden el işçiliği ile yapılmış ve boyanmış duvar süsleri, el yapımı seramik objeler, ince keten dokuda gün ışığını pencerenizden odanıza davet eden ütüsüz perdeler olarak kullanmayı düşünün.

Hangi stile yönelik olursanız olun, denge ve simetri tasarımın önemli prensipleridir. Yine de, bir alanda çok fazla görsel stimülasyon olduğunda, takip etmesi daha da kritik hale gelecektir.

Denge ve simetri, beynimizin tasarımı basitleştirmesine yardımcı olur. Gestalt psikolojisine göre - beyinlerimizin bilgi olarak algılarımızı incelemeye odaklanan bir düşünce teorisi - beyinlerimiz içgüdüsel olarak tasarımı en basit haliyle algılıyor. Tanımlanabilir modelleri tekrarlamak, odanın görsel bilgilerini daha hızlı işlememize izin verir. Sonuç olarak, estetik açıdan hoşa giden dengeli alanlar bulmamız daha muhtemel hale geliyor. Bunu yapmak için, yalnızca çok özel bir amaca hizmet eden mobilya parçaları ve aksesuarlar dahil etmeye odaklanmalısınız. Bu, gözlerinizin gevşemesine ve yalnızca eklediğiniz parçalara odaklanılmasına olanak sağlar.

Tasarladığınız mekanda birden fazla noktada tekrarlanabilecek bir renk seçmek isteyeceksiniz. Seçeceğiniz bu rengi diz battaniyesi, yastık, fon perde gibi tekstil ürünlerinizde, duvar resimlerinizde ve diğer aksesuarlarda kullanmayı düşünün. Mümkünse, rengi çeşitli baskı ve desenlerde bulmaya çalışın. Bu sizi zarif bir şekilde mekanın içine çekerken eklektik karışımınıza sadık kalmanıza yardımcı olacaktır.

2019 yılının öne çıkan trendleri neler?

Bohem tasarım son bir kaç yılın devam eden samimi ve başına buyruk, akdenizli trendi diyebilirim. İçindeki özgürlük miktarı ile oldukça merak uyandırıcı. Karıştırarak ve eşleştirerek tanımlanmış bir stilde, kelimenin tam anlamıyla hayal edebileceğiniz, sizi anlatan bir mekan tasarımı oluşturma şansına sahipsiniz.